"Галъп": Наблюдава се нов спад в доверието на българите към Русия

Повечето хора у нас вярват в демокрацията, сочи изследване
19 сеп 2024 17:00, Нели Христова
270
"Галъп": Наблюдава се нов спад в доверието на българите към Русия
Снимка: БГНЕС

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%), Франция (39%), Великобритания (37%). Сред тях Германия е с положителен рейтинг (разликата между „доверие" и „недоверие"), който възлиза на +13. От друга страна, се наблюдава задълбочаване на недоверието на българите към Русия, което започна да нараства след началото на руската агресия срещу Украйна.

Настоящото изследване регистрира 30% доверие, а съпоставката с аналогичните данни от 2021 г., 2022 г. и 2023 г. показва намаляване на доверието към тази страна. Така например, ако през септември 2021 г., т.е. преди нападението срещу Украйна, рейтингът на Русия е бил положителен (+2), то през септември 2022 г., т.е. след началото на агресията, вече е отрицателен, -15. През 2023 г. това отрицателно ниво се запазва (-14), а през настоящата година бележи нов спад до -22: „доверие" заявяват 30%, а „недоверие - 52%. Що се отнася до доверието към САЩ, настоящото изследване регистрира 27% доверие. Изследователската практика показва, че независимо от влиянието, което оказва текущата американска политика върху нагласите на българите, при две различни администрации, на Доналд Тръмп и на Джо Байдън, за периода от 2016 г. досега, доверието към САЩ е устойчиво и се движи в рамките на 26-31%. Доверието в Европейския съюз остава традиционно високо - за периода от септември 2023 до септември 2024 г., се наблюдава повишение от 54,2% на 59,5%. За същия период се е увеличило и доверието в НАТО - от 32% на 40,1%. Отчетливи са поколенческите и политически разделения по оста Запад-Изток, Демокрация-Автокрация.

Това са част от изводите от редовния мониторинг на "Галъп интернешънъл болкан" по значимите ориентири на масовото съзнание. Поредният сондаж беше в началото на септември в национална извадка с интервюта "лице в лице" с таблети.

Ако българите бяха изправени пред хипотетичен избор, 49,9% биха избрали България да е част от демократичния свят, т.е. от Европейския съюз, НАТО и пр., 25,5% не могат да определят коя алтернатива предпочитат, а едва 17,1% биха избрали друг тип интеграционни общности около Русия и Китай. Останалите се затрудняват да отговорят. Дори и част от отговорите да съдържат социална желателност, те са ясно свидетелство за преобладаващите обществени нагласи у нас.

При най-младите, например, убеждението, че мястото на България е в ЕС и НАТО достига до над 70%, докато при най-възрастните картината е разнородна, но и там натрупванията в полза на европейския път на развитие са най-осезателни.

Последните наблюдения се потвърждават и от директен отговор на въпроса за личните възгледи. 48,8% са в „западна" посока, а в „източна" са 20,6%. И тук обаче сериозен е делът на онези, които не могат да определят – 30,6%. Вероятно в отговорите се съдържа и т.нар. социална желателност, но цялостната структура на регистрираните нагласи е видна.

Доверието в Европейския съюз остава традиционно високо. За периода от септември 2023 до септември 2024 г., например, дори има известно повишение от 54,2% на 59,5%. В същото време недоверието към ЕС спада за периода от 37,1% на 28,3%. Следва да се отбележи, че в предходни периоди данните са били и още по-положителни. Въпреки колебанията, ясно е, че общественият избор е насочен категорично към ЕС и на фона на българските национални институции образът на европейските институции и ЕС като цяло изглежда безспорен.

Данните сочат, че само за година доверието в НАТО се е увеличило от 32% на 40,1%, докато недоверието е намаляло от 53,5% на 45,4%.

Наблюдаваният ръст в доверието на българите към ЕС и НАТО е многофакторно обусловен, но във всички случаи сред причините за него следва да се открои ролята на двата съюза като генератор на сигурност, защита, икономическо развитие и стабилност за България на фона на геополитическите турбуленции и заплахи.

"Галъп интернешънъл болкан" направи експериментална проверка на отношението към различни страни, които са примери за глобални и европейски фактори. Най-високо одобрение получава Германия - 49,9% доверие, макар да се наблюдава известна ерозия в последните месеци. Следваща е Унгария с 41% доверие, но и с немалки дялове на колебание, следвана от Франция – 38,9% и Великобритания – 37,3%. Наблюдава се нов спад в доверието на българите към Русия след началото на руската агресия срещу Украйна. Настоящото изследване регистрира 30% доверие. Съпоставката с аналогичните данни от изследванията на „Галъп интернешънъл болкан" през 2021 г., 2022 г. и 2023 г. показва устойчиво нарастване на недоверието към тази страна. Така например, ако през септември 2021 г., т.е. преди нападението срещу Украйна, рейтингът на Русия е бил положителен (+2), то през септември 2022 г., т.е. след началото на агресията, вече е отрицателен, -15. През 2023 г. това отрицателно ниво се запазва (-14), а през настоящата година бележи нов спад до -22: „доверие" заявяват 30%, а „недоверие – 52%. Доверието към САЩ е в рамките на традиционните стойности, които в периода на двете последни администрации (на Доналд Тръмп и Джо Байдън) от 2016 до 2024 г., флуктуират между 26-31%. Настоящото изследване регистрира доверие към САЩ от 27,2%. Данните, натрупани от мониторинга през годините показват, че текущият политически стил на управление в дадена страна оказва влияние върху цялостния неин образ у нас. В настоящото изследване пример в това отношение е Унгария – регистрира се доверие от 41%, което може да се обясни със симпатиите на българите към по-категоричното отстояване на национални позиции в рамите на ЕС, което демонстрира унгарският политически елит.

Що се отнася до Китай, страната се приема с доверие от едва 23,6% от българите и значително недоверие от 52,4%. Това може да се обясни както с недостатъчното познаване и културните различия, така и със заявеното предпочитание на мнозинството от българите към демократичните модели в Европа.

Както може да се очаква, с възрастта и политическите пристрастия структурата на мненията се променя. Носталгични, провокирани от пропаганда или пък от дейността на вътрешни актьори, настроения се обостриха особено в хода на руската агресия срещу Украйна. Въпреки това обаче водещото предпочитание в масовото съзнание на българите към демократичните държави е устойчиво.

Изследването е проведено между 28 август и 5 септември 2024 г. сред 802 души по метода „лице в лице" с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


270
Още от Страната
Хванаха "маркови" стоки във Варна за близо 2 млн. лева
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
233
0
 
1
 
! Отговори
Баба преди 3 седмици
Ботев: Россия, тая мнима защитница на славянството, тя употреблява още по-радикални средства, за да истрие от лицето на земята българските колонии.
232
1
 
2
 
! Отговори
Българин преди 3 седмици
Галап Даме цунат от зад. Финансирани от *** сащ. Българския народ симпатизира на Русия само евро атлантици бандеровци финансирани от сащ са против демокрацията .
231
1
 
2
 
! Отговори
Баба преди 3 седмици
Ботев: Россия, тая мнима защитница на славянството, тя употреблява още по-радикални средства, за да истрие от лицето на земята българските колонии.
230
2
 
2
 
! Отговори
Баба преди 3 седмици
От нула как няма да падне по ниско.Русия нападна братски славянски народ православни християни. Срам за Русия и победа за Украйна.3 дни се превърнаха в три години. Три години ще станат три десетилетия. Русия е жалка.
229
4
 
13
 
! Отговори
Хм преди 3 седмици
Ахахахаха иска ви се да има спад!!! Хич не се заигравайте с тези неща!
228
6
 
5
 
! Отговори
Баба преди 3 седмици
'Русия и не се свенят да ни затворят небето за руски самолети или да гонят руски дипломати или да пращат оръжия за Украйна, които избиват руснаци.'Българи, руснаци и украинци са братски славянски православни народи. Русия нападна Украйна. Естествено, че ще затворим небето за страната братоубийка.
227
2
 
12
 
! Отговори
ГАЛОП преди 3 седмици
Интервюирахме трима от нашия офис и двама дето се мотаеха по улицата . Така Недоволните от Русия станаха 60% / трима от офиса/ срещу 40% /двамата от улицата/ .... Следващия път ще интервюираме ЧЕТИРИМА от офиса и един от улицата за да отбележим нов спад на доверието а процентите ще са съответно 80% недоволни на 20% доволни. Еееей, хубавУ нещо са това процентите.....
226
1
 
2
 
! Отговори
Видял преди 3 седмици
Американците имат един лаф : Ват гоус арраунд комс арраунд. Превеждам: Бягащи от война дошли - бягащи от война станали.
225
1
 
8
 
! Отговори
Този е нов спад преди 3 седмици
А старият спад га е бил?
224
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Колко обикновени хора сте попитали бе дженджери.Или ние не сме хора.Само тия дупедавци в парламента са важни.
223
13
 
8
 
! Отговори
Я па ти.. преди 3 седмици
До Анонимен 219 И какво предлагаш ? Да си мълчим, че Путин изби 1 000 000 руснаци и украинци , защото ни давали газ.Няма съд на света ,който да оневини х-ули-га-на агресор и да накаже нападнатия.
222
10
 
8
 
! Отговори
Така е .. преди 3 седмици
До До 210 Баба 228 Откакто съществува ядреното оръжие Русия твърди, че са за възпирани и гарант за мир. Това не ги спря да започнат отвратителна война и да заплашват за нападение с ядрено оръжие.За това доверието към Русия спада .Останаха си п-рим-ати.
221
8
 
13
 
! Отговори
До 210 Баба преди 3 седмици
Замисляте ли се защо държим на склад ракети с голям обсег на действие, които могат да носят ядрени бойни глави? Защо са ни? НаТО е защитен съюз, а това защитни оръжия ли са? Кой допусна да се превърнем в мишена? Раздвижете си пилешкия мозък и помислете по тези въпроси! Току виж ви просветнало.
220
7
 
7
 
! Отговори
До 210 Баба преди 3 седмици
Чакай сега. Значи когато Русия казва че ще бомбардира складове с ракети на наша територия, ставаме братски славянски народ и влизаме в роля на жертва. Обаче иначе такива като вас сипят жлъч срещу Русия и не се свенят да ни затворят небето за руски самолети или да гонят руски дипломати или да пращат оръжия за Украйна, които избиват руснаци.
219
7
 
14
 
! Отговори
До Баба преди 3 седмици
Като цяло Киев може само да се сърди на себе си. Ако Порошенско, а след това Зеленски не се бяха подвели по САЩ и бяха спазвали минските споразумения, щяха да си запазят територията. Може би без Крим. Зеленски го избраха, защото обеща да спре терора в Донбас, да не избива рускоговорящи и да могат да говорят навсякъде на руски. Избраха го и след това не изпълни нищо от обещаното. Който се е подвел по САЩ до добро не е стигнал.
218
6
 
10
 
! Отговори
До 213 преди 3 седмици
Тук пишещите са толкова изкривени, че сигурно ще отрекат и Под Игото. Няма да ме учуди ако кажат че Под Игото е написано от Русия за да втълпи на Българите, колко лошо е било положението им под турско робство.
217
4
 
13
 
! Отговори
До 218 Баба преди 3 седмици
Това което казвате за Берлинския конгрес си е чисто изкривяване на историята и манипулация. Пределно ясно е кой настоява за разкъсването на България на две части и връщането на Източна Румелия под влиянието на Османците. Англия, Франция, Германия. Това са великите сили тогава, които са били срещу нас. Особено Англия, за чиито жлизки отношения с Османците се знае много добре.
216
4
 
12
 
! Отговори
До 220 Баба преди 3 седмици
Всичко случващо се в Украйна е закономерен резултат от политиката на нео-нацистките поклонници на Бандера там! Изгорени живи хора в Одеса, заканата на Порошенко руснаците да се крият в подземията докато ги бомбардират, забраната на руския език, конституционното определяне на рускоезичното население за хора втора категория, изпращането на армията да ги преследва и т.н. и това бяха украински граждани преди години, подложени на терор от собственото си правителство. Сега е просто Видьовден!
215
2
 
9
 
! Отговори
Баба преди 3 седмици
'По време на соца здравеопазването беше безплатно,образованието-също.Сега само оглупяването и бедноста са безплатни'Социализмът няма нищо общо с РФ, държава създадена през 1991, в която строят в момента е капитализъм/олигархия/псевдо демокрация. Ходи и кажи 'Нет войне' в Русия и виж какво ще ти се случи.
214
6
 
9
 
! Отговори
77443 преди 3 седмици
По време на соца здравеопазването беше безплатно,образованието-също.Сега само оглупяването и бедноста са безплатни.