Бойкотирането на сградата на бившия Партиен дом от група протестиращи медицински сестри скара БСП и ГЕРБ.
Червената шефка Корнелия Нинова обвини властта в безхаберие и арогантност, а председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова отсече, че има остра конкуренция между БСП и бившия им кадър Мая Манолова кой да оглави протеста на 6 медсестри.
Според соцлидерката барикадата и излизането на прозореца на една от сестрите е безпрецедентен акт на отчаяние, провокирано от лъжите на правителството.
"Първата е казана от премиера Бойко Борисов миналата година, когато обяви, че дава 50 милиона лева за заплатите на медицинските сестри, след това се оказа, че са 6 милиона, а останалите са прехвърлени към НЗОК, в крайна сметка се оказва, че тези пари са дадени за увеличаване на цените на клиничните пътеки", настоя Нинова.
Тя припомни, че седем сестри веднъж вече са се барикадирали през 2019 г. в здравното министерство, но и тогава са били излъгани.
Според Нинова исканията на сестрите са основателни и справедливи, защото работят на по 2 смени и на по няколко места, получават ниски заплати, условията им натруд са неприемливи и в замяна на това срещат безхаберно и високомерно отношение.
"Реформа няма, допълнителните пари потъват в болниците, които са търговски дружества. Алтернативата е болниците да станат лечебни заведения, а не търговски дружества. Това е истинският проблем, а управляващите го нарекоха провокация. Проявихме арогантност като показахте, че здравна комисия в този момент може да заседава 5 минути и то в присъствието на сестрите", настоя тя.
Червената шефка остро разкритикува Дариткова, която определи сестрата, излязла на балкона, като жена с нестабилно психологическо състояние.
Според Нинова това е било акт на отчаяние.
Освен това Дариткова не можела да хвърля вината на гардовете от НСО, защото те не могат да посягат на беззащитни хора.
"Голямата вина е на правителството заради провала в здравната реформа, заради недостъпното здравеопазване, заради скъпото доплащане в болниците, заради скъпите лекарства", скочи тя и добави, че ГЕРБ няма нито желание, нито характер да направи реформа в системата.
В отговор Дариткова отново повтори, че става дума за организирана провокация с политическа цел маскирана със синдикални искания.
"Участник в тази провокация е инициативният комитет на неуспялата кметица на София Мая Манолова. Сега виждам остра конкуренция за това кой да оглави протеста на 6 сестри – БСП, която е системна политическа партия и Мая Манолова, която иска да определи своето политическо бъдеще", отсече тя.
Според нея служителите на НСО са длъжни да осигурят реда в парламента, а са създали рискова ситуация.
"Сестрата на прозореца е с нестабилно психологическо състояние - не може да е друго една жена, която стои на прозореца и не може да води смислен диалог, а гардовете от НСО не са охранява ли прозорците", настоя Дариткова.
Тя обвини левицата, че е безотговорно и некоректно системна партия като БСП да толерира незаконни действия и на тази база да натрупа дивиденти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Жилищният пазар у нас навлиза в нов етап: с по-бавен ръст, но повече инвеститори
Три бивши пазарни фаворита са двигателят на европейските разпродажби за 420 млрд. евро
Кирил Белелиев: В условията на криза зелената енергия е стратегическа за Европа
Еврото се готви да изпрати най-лошото си тримесечие от 2024 г. насам
Volvo ще продава ексклузивно модели на китайската Lynk & Co в Европа
Държавата отново предлага на аукцион десетгодишни облигации за 150 млн. евро
Янкулов иска да освободи Сарафов за дисциплинарни нарушения
Зърнопроизводителите на ръба: Поскъпването на торове и горива заплашва сектора
Този сок може да ви вреди повече, отколкото мислите
Кръв и отпадни води: БАБХ проверява замърсяването на река Лесидренска
Бащата на починалото в болница 4-годишно дете сезира прокуратурата
Подготовка за изборите на 19 април: Организация, контрол и предизвикателства
Официално: Стилиян Петров помага на Любо Пенев и Петър Хубчев с "Мач на надеждата"
Гатузо се провикна: Не трябва да мислим за тревата! Да играем!
Гана уволни селекционера си след боя от Германия
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Милиарди на "Герена": Обявиха новия собственик на Левски!
Неприятна вест застигна Левски в навечерието на шампионския маратон
Какви послания ви носят повтарящите се числа на часовника?
Изберете карта и вижте какво ви очаква в следващите три месеца
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
5 метода, които ще ви помогнат видимо да намалите целулита
5 семена, които нутриционистите препоръчват – помагат за хормонален баланс
Нумерологична прогноза за 31 март
Гъста, тъмна течност с органичен произход се влива в родна река
Иран атакува танкер край Дубай, цените на петролен рязко се повишиха
И Рая Назарян отиде в Киев
Оставиха в ареста убиеца на бащата, опитал да защити дъщеря си
Спипаха поредния наквасен шофьор зад волана във Варненско
Смениха деня на мача на Олимпик със Спартак II
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?