Трудно е да се прави изкуство в "раздробена страна", където управляващите не спират да намаляват бюджета за култура. В това е убедена актрисата Стефания Колева, която въпреки неразбирането на властимащите не спира да опитва да възпитава публиката. Защото е убедена, че на зрителите не трябва да се угажда. Звездата от малкия и големия екран, която може да гледаме и на сцената на Народния театър "Иван Вазов" в спектакъла на Александър Морфов "Животът е прекрасен", се заема с "възпитаването" на зрителите от най-крехка възраст. А именно чрез проекта на Фортисимо Фамилия "Приказки за виолончело" в зала "България". Стефания Колева е музата на челиста Петър Кушлев и съвместно с музикантите от Софийска Филхармония представят известни от киното мелодии, редувани с класически произведения от Чайковски, Хайдн и Вивалди.
Това е един от най-хубавите модели – да се разкрива красотата на класическата музика на деца от най-ранна възраст. Особено в страна, където държавата дава твърде малко средства за култура.
Това е болна тема. А културата наистина се възпитава. Всеки човек изначално съчетава и черното, и бялото, и сянката, и светлината. Дали ще си отвориш очите към светлината зависи изцяло от духа, който носиш. Ако това е нещото, което те озарява и те прави щастлив, мирогледът е съвсем различен. Силно се надявам тези дечица, които идват в зала "България", дори да не станат музиканти, да заобичат изкуството.
Вие ли открихте виолончелото или то намери вас?
Аз съм любител на класическа музика, но покрай този проект по-обстоятелствено го опознах. Формата, в която представяме инструмента е много симпачитна, изключително успешна и хубава, защото заразява децата с любопиство да открият сами своя инструмент. Било то виолончело, туба, контрабас...
Вие свирила ли сте на някакъв инструмент?
Не, въпреки че много съм искала. Също така не пея. Музикална съм, но се притеснявам като хвана микрофон.
На фона на случващото се у нас, как се прави изкуство?
Живеем в раздробена страна. Много от режисьорите колеги се принизяват, за да привлекат зрители. Не съм привърженик на това, че трябва да се угажда на публиката. Убедена съм, че тя трябва да се възпитава. Не в норми и да влиза в рамки, а да се отвори към естетика и към духовното. Това липсва генерално у нас и то, защото на режисьорите им се извиват ръцете като творци. Докато властва кича и лесното изкуство, няма да има просперитет. Струва ми се, че "властимащите" имат специален епитет към нас. Те си казват, че ние ще се оправим, въпреки че постоянно намаляват бюджета за култура. За библиотеките също бе намален с 15%, защото се смята, че има книги, които просто си стоят и няма какво повече да се направи за тях. Управляващите нямат представа какво е изкуството наистина.
Въпреки че сте една от най-известните актриси в България, позволявате ли си да не правите компромиси в професията?
Много е трудно и дори невъзможно. Правя компромиси, но в рамките на разумното и спазвам една хигиена, която смятам че е наложителна. Не поемам много ангажименти наведнъж и никога не ги правя на всяка цена. Свързвайки се с Фортисимо Фамилия, много ми хареса, че проектът е с деца, с музика, с изпълнители от Филхармонията. Когато се събере музиката и театърът в едно, няма начин да се възпита лош вкус. Тук съм свързана с по-малките деца и се вдетенявам, за да събудя у тях нотката на въображението. Много е хубаво, че въпреки крехката възраст на публиката, голяма част от нещата се знаят. Постепенно публиката се възпитава.
Вашата дъщеря гледала ли е тези приказки?
Да, въпреки че е по-голяма. Все пак тя е и най-големият ми коректив.
Бяхте муза в спектакъла. Кой е муза в живота ви?
Музата е вдъхновението и любопитството да намираш все ново и ново от това, което ти предстои и да търсиш. Аз не спирам да търся.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Служебният министър на правосъдието иска ВСС да определи нов и.ф. главен прокурор
Пътища към финансова стабилност в ежедневието
Kaizen Gaming подкрепя Фондация „Добро за всеки“
Куба е поредният разочарован съюзник на Кремъл. Какво следва за Иран?
Китайски стартъпи за роботи привлякоха вниманието на инвеститорите
Китай измести САЩ като най-големия търговски партньор на Германия
Спецакция на ГДБОП: Трима арестувани за трафик на хора и сексуална експлоатация
Съдът отказа условно освобождаване на Евелин Банев - Брендо
Кметът Благомир Коцев поиска финансова помощ за МБАЛ "Св. Анна"
Опасно бебешко мляко прати 13 новородени в болница
Kaizen Gaming подкрепя Фондация "Добро за всеки"
AI влиза в училище: Нова ера в българското образование
Пече се нов голям трансфер: Левски е на крачка от четирикратен шампион
Александър Донски е на полуфинал в Индия
Националка на България със загуба в САЩ
Рик Карсдорп
Излъчват масовия старт при жените на голям екран в Троян
Бразилия защити Вини, поиска строги наказания
Женски хороскоп за март 2026
Знаци, че сте токсични към себе си
5 чудни рецепти за баница за Сирни заговезни (Прошка)
Къмпинг „Градина“ удължава кампанията си за ранни записвания до края на февруари
Леопардов принт и цветя от Carolina Herrera за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
7 камъка за късмет в годината на Огнения кон
Коцев поиска от новия здравен министър финансова помощ за МБАЛ „Св. Анна“
Съдът прекрати производството по предсрочното освобождаване на Брендо
Какво ще бъде времето в събота?
АПИ алармира: Утре се очаква сняг в 13 области, тръгвайте подготвени
Оставиха в ареста варненка, държала с цел разпространение фентанил и хашиш
Съдът остави в ареста задържан за опит за убийство в Морската градина на Варна
По пътя към Луната и Марс: От каква технология се нуждае човечеството
Застреляха в дома му известен учен, открил вода на далечна планета
Perseverance вече се локализира сам на Марс: НАСА внедри системата Mars Global Localization
Холивуд ни лъже за астероидните пояси: Колко трудно е да се прелети през тях
SpaceX отново получи разрешение за кацане на ракети Falcon 9 на Бахамите
Техническа проверка в Axiom Space: Тестват скафандърът AxEMU за кацане на Луната