"Този конфликт, за да преценим дали има някакво решение, трябва да се фокусираме върху неговия генезис и как се стигна до него. Той не е от вчера, не е от нападението на "Хамас" преди няколко дни, нито от контраудара от страна на Израел", заяви историкът и политически анализатор Кристиян Шкварек в студиото на "Денят ON AIR".
"5 пъти подред се случва едно и също нещо - предлага се по някакъв начин да се направят 2 държави - израелска и палестинска. Евреите казват "Да, взимаме каквото ни дадат", арабите казват "Не, не признаваме никаква Израелска държава". През 1936 година на евреите се предлага изключително малко парче земя, те приемат, арабите казват "Не". През 1947 година ООН прави едно предложение, което е доста по-близко до днешните граници с много по-голяма Палестина и много по-голяма Газа. 2/3 от земята отива при арабите, 1/3 от земята при евреите, те казват "Да", палестинците казват "Не" и нападат. Побеждават евреите, ражда се Израел. 20 години по-късно отново пак нападат арабите, стига се до преговори. Евреите казват: "Добре, взимаме това, което ни дадете", онези казват: "Не, няма преговори", поясни Шкварек в ефира на Bulgaria ON AIR.
По думите му този конфликт вече се разиграва 100 години.
"Великите сили няколко пъти си сменят ролите - кой подкрепя Израел, кой подкрепя Палестина. Израел не е подкрепян през цялото време от САЩ. По време на Студената война Израел е подкрепян и от Съветския съюз. Заключението, с което оставаме, е, че този конфликт ще се разреши, когато и другата страна - Арабската, предложи някакво решение. В момента палестинската кауза не дава решения, тя не казва "Искаме две държави", тя казва "Не искаме две държави", няма да приемем палестинска държава, докато Израел съществува", подчерта историкът.
Той е категоричен, че този конфликт ще продължава или вечно, или докато не унищожат Израел.
"Неразрешимо е, докато едната страна казва, че няма да седне на масата за преговори. Решението ще се намери, когато лидерите на Палестинската автономия седнат и кажат: "Хайде да имаме 2 държави". Войната няма да се разшири, евреите прекаляват с този тип изпадане в крайност. Просто ще продължи едно отвратително страдание на хора и от двете страни на барикадата. Изумително отвратително нещо ще се случи и ако започне сухопътната операция. Ще умрат страшно много хора", коментира Кристиян Шкварек.
И изрази мнение, че на Запад "най-турбо" либералните хора подкрепят Палестина: "Има един странен съюз, който е на страната на Палестина. Българската соцносталгична жена на средна възраст заедно с американските джендъри, много е странен този съюз, но той е по лявата линия. И никой не може да разреши този конфликт, освен арабските лидери, които трябва да седнат на масата."
Гледайте целия разговор във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия няма сили да атакува и да поддържа темпото на няколко фронта в Украйна
Как Централна и Източна Европа да задържи еднорозите си, които отлитат на запад?
Защо Русия засилва подкрепата си за Иран?
Китай задава нови стандарти за иновации в световната автомобилна индустрия
Anthropic не преувеличава за паноптикума на изкуствения интелект
Кадър на деня на 29 март
Рецепта за ризото с гъби и пармезан по италиански
Средната заплата в Гърция остава под нивото от 2009 г.
6 зодии от китайския хороскоп привличат пари и късмет на 31 март
Веласкес: Веднага усетих, че съм желан в Левски и искаме да направим нещо голямо!
Ивков проговори за отстраняването си от Левски и отсече: Борбата ни е успешна
Всички резултати и класирания в НХЛ
Радост за Левски и Веласкес
Болката ще отмине, срамът ще остане вечно
Ансамбълът ни грабна бронз от Световната купа
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Нумерологична прогноза за 30 март
Диетичен хляб с бадемово брашно
Таро карта за 30 март, понеделник
Дневен хороскоп за 30 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 30 март – 5 април 2026
Мачовете по ТВ днес (30 март)
Без ток във Варна на 30 март 2026
Времето във Варна на 30 март 2026
Честваме паметта на преподобния Йоан Лествичник
Навършват се 82 г. от бомбардировките над София
Половината ваканционни имоти в България отпадат от Airbnb и Booking след 20 май 2026 г.
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки