Европейските лидери изразиха пълната си подкрепа за правителството на Турция и призоваха за бързо възстановяване на конституционния ред в страната, след като беше направен опит за държавен преврат.
"Турция е ключов партньор за Европейския съюз. ЕС подкрепя напълно демократично избраното правителство, институциите на страната и върховенството на закона“, се казва в съвместното изявление на председателите на Европейския съвет и Европейската комисия, а също и други представители на държавите-членки.
"Призоваваме за бързо връщане към конституционния ред. Продължаваме да следим отблизо развитията и да се координираме с 28-те държави-членки на ЕС“, се казва още в текста.
Върховният представител на ЕС за общата външна политика и политиката на сигурност Федерика Могерини за "сдържаност“ в Турция след осъщесвтения опит за преврат срещу президент Реджеп Тайип Ердоган.
"В постоянен контакт с делегацията на ЕС в Анкара и Брюксел от Монголия. Призив за сдържаност и уважение на демократичните институции в Турция“, е коментарът на Могерини в социалната мрежи „Туитър“.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също подкрепи „демократичните институции“ на ключовия съюзник Турция, след като група военни предприеха опит за преврат срещу президента Реджеп Тайип Ердоган.
"Призовавам за спокойствие и сдържаност, и пълно зачитане на турските демократични институции и конституцията. Турция е ценен съюзник на НАТО“, се казва в изявлението на Столтенберг.
"Току-що говорих с турския външен министър Мевлют Чавушоглу. Следя събитията отблизо и със загриженост“, увери генералният секретар на Алианса.
Коментарите на Столтенберг повториха тези на американския президент Барак Обама и на върховния представител на ЕС по общата външна политика и политиката за сигурност Федерика Могерини, и двамата които изразиха подкрепа за демократично избраното правителство на Турция.
На фона на драматичните събития в Турция и правителството на ФРГ призова за уважение към демократичните институции на страната.
"Демократичният ред в Турция трябва да бъде уважаван“, заяви правителственият говорител Щефан Зайберт, допълвайки, че трябва да бъде направено всичко, за да бъдат защитени хората в Турция.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова за призова за спокойствие, ненасилие и сдържаност в Турция, след като в страната беше предприет опит за сваляне на властта. Южнокорейският политик подчерта, че военната намеса в делата на която и да е държава е неприемлива.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Оли Рен от ЕЦБ: Данните показват първи признаци на стагфлационен шок
Тръмп пристигна в Китай с делегация начело с Дженсън Хуанг и Илон Мъск
С 30% ръст и над 3 млрд. евро са новите инвестиции в отбранителния сектор в Югоизточна Европа
В. Големански: Мултифондовете и ДЦК за граждани ще стимулират капиталовия пазар
Минният и технологичният сектор тласнаха нагоре европейските борси в сряда
ЕС ще може да суспендира търговското споразумение със САЩ при пазарни смущения
Григор Димитров отпадна още на старта в Бордо след загуба от американец
Високи цени, боклук и шум плашат туристите в Атина
Христо Янев след равенството на ЦСКА: Имаме ясна цел и я следваме
Мъж загина в катастрофа край Карлово
Костадинов: НСО трябва да пази само трима души в държавата
НА ЖИВО: Лудогорец - Левски 1:1, домакините изравниха
Нов треньор на Ботев Пд? Босът на канарчетата се срещна с бивш наставник на Левски
Комо иска ас на Юве за Европа
Падението на Гришо няма край, американска машина за сервиси го изхвърли от Бордо
Алвеша се ядосва за мачовете с ЦСКА и Левски
Янев отсече: Имаме ясна цел и я следваме
Дневен хороскоп за 14 май, четвъртък
От дипломат до бунтар: Как се държат зодиите при конфликт в работата
5 цветя, които са задължителни за всеки дом
Какво означава, ако видите и чуете черен кос?
Пролетен детокс: 6 ползи, които тялото ви ще усети веднага
3 зодии с най-голям късмет на новолунието на 16 май
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Черно море Тича осигури транспорт за феновете си за третия двубой с Балкан в Шумен
Бруно Газани се изправя срещу Айсам Чадид в първия етап на SENSHI Grand Prix
Стотици гробници, по-стари от египетските пирамиди, са открити в Сахара
SpaceX определи дата за първия полет на третата версия на Starship
Руснаци от МКС излизат в открития космос на 27 май: Каква е научната им цел
Как черните дупки се превръщат в космически чудовища