IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Младите искат 4-дневна работна седмица и баланс между работа и личен живот

Поколението Z се води от слогана “Искам да се забавлявам”

Pixabay

Pixabay

Проучване на Нов български университет и платформата kazva.bg показва, че младите хора у нас искат 4-дневна работна седмица и 6-часов работен ден. Общата оценка на студентите за работната среда в България, измерена по скала от 0 до 100, е 52, съобщава bTV.

Студентите имат неутрално до леко негативно възприятие, твърдят авторите на изследването. Основните причини за оценката са нивата на работните възнаграждения, културата и стилът на управление, както и възможностите за кариерно развитие.

Отново според проучването най-голям дял от студентите мечтаят за собствен бизнес или за работа като фрийлансъри, което показва силен интерес към самостоятелност и гъвкавост в професионалния път. Най-висок процент от анкетираните желаят да работят в сферата на “Култура и изкуство“, следвани от “Бизнес“ и “Медии и комуникации“.

Най-важният фактор при избора на работно място за студентите е балансът между работа и личен живот.

По-голямата част от анкетираните предпочитат да останат и да работят в България, сочи още проучването.

“Младите хора не влизат на пазара на труда с нереалистични очаквания за високи заплати – това е индикатор за зрялост и осъзнатост“, подчерта социологът Добромир Живков. Освен адекватно възнаграждение, студентите търсят и добър екип, приятна работна атмосфера и възможности за развитие. Немалка част от тях се стремят към предприемачество, самостоятелен бизнес или работа на свободна практика.
 
Проф. Георгиев сподели свои наблюдения, че много от студентите в НБУ избират висшето образование не само с цел професионална реализация, а и заради интереса към знанието. 

“Поколението Z се води от слогана “Искам да се забавлявам”. Затова университетът предлага възможност за втора, безплатна (майнър) специалност, която да стимулира развитието в различни професионални направления“, посочи проф. Людмил Георгиев, преподавател в НБУ.

Преподавателят добави, че ролята на университета е да подготвя младите за професионалната среда, а не за конкретно работно място. Проф. Георгиев подчерта необходимостта от съвместни действия между институциите: “За да има сигурност за завършващите студенти, Министерствата на икономиката, образованието, труда и социалната политика и финансите трябва да работят заедно. Само с обща прогноза къде ще отидат младите хора след дипломирането си можем да говорим за отговорно бъдеще.“
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата