IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Фармацевт: Клиентите трябва да са спокойни, че спекула няма да има

"Нашият бизнес е отговорен, ние не сме хора, които ще тръгнат да стачкуват", каза Пенка Минева

Собственици на над 700 семейни аптеки твърдят, че липсва подкрепа от държавата за преминаването към еврото.

"Ние също сме търговци на дребно и нас Министерството на финансите ни разглежда като търговци на дребно, но ние имаме своята специфика, защото сме здравно заведение и освен най-важното, което в момента изисква Законът за прилагане на еврото, ние трябва да прилагаме и нашите закони. За нас проблемът е двойното етикетиране, софтуерът и касовите апарати. Софтуерите снощи последно бяха актуализирани. Вчера през деня правихме една актуализация, имаше несъответствие при много от колегите, не сработваше системата, днес не съм го изпробвала", каза членът на Инициативния комитет на магистър фармацевтите Пенка Минева за "България сутрин".

Тя поясни, че в момента на касовата бележка отдолу ще излезе тоталът, който ще е и в лева, и в евро, но по артикули цената няма да се вижда.

"Фактурите, които ние получаваме, са само в лева. А в едно допълнително приложение ние виждаме цената в евро и трябва да работим по това допълнително приложение, като се оказа, че трябва да си купим допълнителен модул етикетиране. Върху всяка опаковка, която е лекарствен продукт, трябва да има двойна цена. Това е нещото, което ще ни затрудни много, защото при нас процесът започва от днес, решението може да е взето на 8 юли, но ние имаме възможност да работим от днес, когато вече сме 22 юли", допълни Минева в ефира на Bulgaria ON AIR.

Тя посочи, че програмистите, с които работят, във вторник са били на обучение.

"Стана ясно, че може да принтираме на формат А4, но там се разминава написаното и не влиза в етикета, а ако си купим нов модул, извън този, с който работим, вече ще може да принтираме на принтери за етикети. Това ще бъде много по-бързо, но ще оскъпи нещата. За много колеги този принтер ще им служи година и половина, повечето колеги пишат всичко на ръка - пишат етикетите на ръка, така спестяват. Става въпрос за семейни аптеки. Ние сме гръбнакът на здравеопазването - ние сме в малкия квартал, малкото село, там, където няма поща и банка", коментира още Минева.

Тя припомни, че всяко едно лекарство трябва да има етикет, защото законът го изисква.

"Всички ни разбраха, но ни казаха, че трябва да си налепим етикетите, даже министър Кирилов ни предложи да си затворим аптеките за 2-3 дни и да свършим тази работа. Първо - това е икономически неизгодно, второ - след 2-3 дни клиентът ще бъде информиран, че ще има двойни етикети, но за тези дни той няма да е получил най-важното - здравната услуга. Ние имахме няколко предложения, лекарства, които са по лекарско предписание и които не се виждат от пациента, да останат на втори етап за етикетиране. Това остана да бъде обмислено като предложение", добави Пенка Минева.

Събеседникът сподели, че шефът на КЗП - Мария Филипова, е била категорична, че потребителите трябва да бъдат информирани.

"Всички, които са като мен - не са част от някоя верига, за която работи IT отдел, не сме готови. Ще направя всичко възможно, нашият бизнес е отговорен, ние не сме хора, които ще тръгнат да стачкуват, да провокират хора и държава, но искаме те да бъдат наши партньори в този процес. Получихме указания, че трябва да имаме две каси и да не смесваме левовата и евровата наличност. Клиентите трябва да са спокойни, че спекула няма да има. Ще има покачване на цените, не можем да отречем, но то се дължи на производствени процеси", каза още Минева.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата