Три минути бяха достатъчни на финансовия министър Симеон Дянков, за да представи на Народното събрание мерките за излизане от кризата. В четвъртък депутатите трябваше да дебатират по 60-те мерки, с които правителството ще пълни бюджета.
Плановете на президента за пресконференция по същото време обаче малко объркаха нещата. Първо в кулоарите на парламента тръгна слух, че управляващите нарочно са насрочили изказването на Симеон Дянков за 13,00 часа. Така вместо Георги Първанов по БНТ щеше да се появи Дянков.
Изненадващо вицепремиерът дойде 20 минути по-рано. Тогава съпредседателят на „Синята коалиция” Иван Костов предложи дебат по антикризисните мерки, който да позволи на всяка група да се изкаже в рамките на 10 минути.
Самата Цецка Цачева постави предложението на гласуване и добави „и да го дават по телевизията”. Не щеш ли, мнозинството гласува „против”, а БСП – „въздържали се”.
Така Симеон Дянков се изказа набързо, а дебатът продължи в кулоара.
По темата – и днес финансовият министър гордо заяви, че вече са налице първите признаци за излизане от кризата. Той посочи данни от Агенцията по заетостта, според които безработицата през март е паднала с около 4400 души. Това не се е случвало от декември 2008 година, посочи Дянков.
Кабинетът възнамерява да ограничи разходите на администрацията с 10 процента, което ще спести около 450 милиона лева, съобщи вицепремиерът.
До средата на 2010 година държавата ще се издължи на бизнеса, стана ясно още от думите на финансиста.
Симеон Дянков е убеден, че в резултат на 60-те антикризисни мерки ще бъдат събрани над 1 милиард и 600 милиона лева.
Вицепремиерът не изневери на традицията да обвини за дупките в бюджета предишното правителство. Според него разкритията за необезпечените договори, които влязоха в прокуратурата, доказват, че тройната коалиция е управлявала с цел личен интерес.
След това Симеон Дянков излезе по най-бързия начин от пленарната зала.
Първи по мерките се изказаха от „Синята коалиция”. Иван Костов и Мартин Димитров направиха, може би, най-острата критика към правителството на ГЕРБ до момента.
„Страхът от реформи е по-голям от страха от кризата”, заяви лидерът на ДСБ.
Костов подчерта, че опитът да се преодолее кризата чрез увеличаване на приходите е крайно рискован. Неговото мнение е, че мерките трябва да са преди всичко за икономическите разходи. Да се действа по Габровски, призова шефът на ДСБ. Там като питат хората как преодолявате кризата, те казват „харчим по-малко“, разясни той.
Костов оспори предположението на Дянков, че от администрацията ще бъдат спестени 450 милиона лева.
Мартин Димитров поиска ясен план за оптимизацията на администрацията. Да се каже къде трябва да се уволняват хора и къде да се назначават. Младият седесар се притеснява, че кабинетът още не се готви за актуализация на бюджета по средата на годината. Имало два варианта това да се случи – разумен, тоест веднага, или пожарен – 15 дни преди края на юли. Димитров се опасява, че кабинетът върви към втория вариант.
В подобен тон беше изказването и на БСП. Корнелия Нинова смята, че днешната сцена в парламента е „поредният пирон в ковчега на парламентаризма”. По думите й планът на Дянков е закъснял.
За разлика от Симеон Дянков, бившият финансов министър Пламен Орешарски представи съвсем различна сметка за антикризисните мерки. Според неговите изчисления от тях в бюджета ще влязат най-много 500-600 милиона лева, а не 1 милиард и 600 милиона.
Подобно на десните, левият икономист Драгомир Стойнев е на мнение, че парите от продажбата на вредни емисии, на които правителството толкова разчита, няма да дадат ефект. Причината е, че те не влизат в приходната част на бюджета.
Същата теза застъпи Иван Костов – парите от вредни емисии са за екология, а не за заплати и пенсии.
Антикризисните мерки трябва да бъдат приети от Народното събрание. Отсега става ясно, че ГЕРБ ще трябва да разчитат основно на подкрепата на безусловния си партньор – националистите от „Атака”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.