IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Политическите проблеми на Франция може да предизвикат нова енергийна криза в Европа

Франция е най-големият износител на електроенергия в Европа

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Сривът на френското правителство в сряда може да има далечни последици за енергийните пазари в Европа и да доведе до повишаване на разходите за електроенергия в региона. Франция е най-големият износител на електроенергия в Европа, на който се падат около 60 % от нетния износ на електроенергия досега през 2024 г., по данни на службата за енергийни данни energy-charts.info, цитирани от Ройтерс.

Рекордният износ на френска електроенергия през тази година осигури на съседите критични доставки на евтина и чиста електроенергия, докато регионът продължава да бъде затруднен от високите разходи за енергия, слабия икономически растеж и политическите неуредици. Френската компания за комунални услуги EDF е тясно свързана с политическата система на страната, тъй като през 2022 г. компанията беше поета от правителството, след като натрупа дългове в размер на около 10 млрд. долара.

EDF управлява ядрения енергиен парк на страната, който доставя около 70% от електроенергията на Франция, поради което се счита за предприятие от критично национално значение.

Огромните дългове на компанията обаче само увеличиха нарастващите дългови задължения на правителството, което е основен фактор за срива на правителството.

Като държавно предприятие EDF има достъп до капитал на преференциални цени и само миналия месец правителството планираше да предостави безлихвени заеми на EDF, за да покрие разходите за изграждане на нови реактори. На енергийния сектор обаче се гледа и като на потенциален източник на държавни средства, а напускащият министър-председател Мишел Барние трябваше да се откаже от предложенията за нови данъци върху доставките на електроенергия само няколко дни преди да бъде свален от власт.

Възникналият вакуум в енергетиката сега помрачава перспективите пред целия сектор за производство и разпределение на енергия, тъй като EDF все още се нуждае от редовни и значителни инвестиции само за да поддържа остарелия ядрен парк и електропреносната мрежа на страната.

Рекордният износ вече е застрашен


Сравнително ниските разходи за производство на електроенергия от ядрена енергия във Франция позволиха на страната да се радва на рязко по-ниски цени на електроенергията в сравнение със съседните държави и да изнася излишната електроенергия на свързани пазари.

Досега през 2024 г. цените на едро на електроенергията във Франция са били средно с около 25% по-ниски от тези в Германия и Нидерландия и с 45% по-ниски от тези в Италия, според LSEG. Тази разлика в разходите е мотивирала френските търговци на електроенергия да изнасят излишъците с чиста печалба.

Въпреки това всяко принудително намаляване на производството на електроенергия във Франция, свързано с бюджетните проблеми, може бързо да ограничи износа на електроенергия. Освен това никоя друга страна не е в състояние да замени доставките на електроенергия за Франция на толкова ниска цена.
През първите единадесет месеца на 2024 г. Франция е изнесла близо 84 тераватчаса (TWh) електроенергия за съседните държави, според energy-charts.info.
Този износ е с 85% по-голям, отколкото през същия период на 2023 г., и е най-високият за този период в регистрите от 2015 г. насам.

Основният двигател на този износ е огромният ядрен парк на страната - най-големият в Европа, като производството на електроенергия от ядрени мощности се е увеличило с около 12% спрямо нивата от 2023 г. и е достигнало тригодишен връх през 2024 г., според LSEG. Скокът на производството на електроенергия от водни централи с 31% до най-високото ниво от повече от десетилетие също е допринесъл за производството и износа на електроенергия във Франция.

Въпреки това, както ядреното, така и водното производство вече се доближават до горната граница на историческите нива на производство, поради което са изложени на риск от намаляване при евентуална продължителна политическа безизходица или поради съкращаване на финансирането.

Германия и Италия са два от най-големите вносители на електроенергия в Европа и ще бъдат особено засегнати от евентуална загуба на френските енергийни потоци. И двете страни разполагат с големи мрежи от електроцентрали, работещи с природен газ, които бяха силно засегнати от спада на доставките на руски газ от 2022 г. насам. А Германия и Италия увеличиха вноса на втечнен природен газ през последните години в опит да възстановят вътрешното производство на енергия.

Но рязко по-високата цена на втечнения природен газ в сравнение с доставките по тръбопроводи означава, че разходите на промишлените предприятия, които разчитат на газа за производство на електроенергия или като суровина, са нараснали. Тези рязко нарастващи разходи доведоха до ускоряване на електрификацията на потреблението на енергия и до увеличаване на вноса на електроенергия от почти всички европейски държави.
Досега Франция успяваше да достави по-голямата част от необходимата електроенергия и помогна да се задържат разходите за електроенергия в региона.

Но ако енергийната система на Франция загуби пара в резултат на предстоящата политическа борба, вносителите на електроенергия могат да се сблъскат с намаляване на наличните доставки и рязко повишаване на разходите за електроенергия, което може да предизвика нова регионална енергийна криза.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата