През последните три години мигрантите от Африка стават все повече в Русия. Те идват, за да работят и изкарват пари, но лесно могат да се озоват на фронта в Украйна, показват примери от Камерун, цитирани от "Дойче Веле".
26-годишният Нотуе Алекс от столицата на Камерун Яунде пристига в Русия през 2022 година в търсене на добра работа. Две години по-късно се оказва в редовете на руската армия, след което - и на фронта в Украйна, както разказва баща му. "Оттогава нямаме връзка с него. Не знаем дали е жив", посочва той.
Няма връзка и с друг гражданин на Камерун - Борис Нгандеу. По думите на неговите роднини, той тръгнал за Германия, но при прехвърлянето си на едно от руските летища бил задържан от полицията. По-късно разбрали, че Борис се е оказал на фронта - вероятно след подписването на съответен договор. Тази година съобщили на семейството, че е загинал в Украйна.
Подобен е и случаят на Фонтс Тоуол от Камерун, който смятал, че подписва договор за работа в Канада, разказват близките му. След което изведнъж се свързал с тях от Русия и съобщил, че служи в руската армия. И с него връзката се е загубила, вероятно е загинал, казва пред ДВ дъщеря му Елвира.
Отиват в Русия, за да печелят
Този вид истории в Камерун стават все повече - както съобщава на страницата си във Фейсбук камерунският активист Нзюи Манто. Според неговите данни в Украйна вероятно са загинали най-малко 65 камерунци. Това са хора, чиито роднини са писали на активиста, опитвайки се да намерят близките си, които се оказали в руската армия.
В коментарите под публикациите за починалите камерунци някои потребители открито заявяват, че съзнателно биха отшили на фронта. "Печеля около 150 000 франка (към 260 долара) и виждам семейството си само от време на време. А в Русия ми предлагат три милиона франка (около 5 000 долара) месечно. За какво да умирам - за 150 000 или за три милиона?", пише един от коментаторите. От съобщенията на роднините, търсещи изчезнали близки, обаче става ясно, че семействата не получават компенсациите, обещани в случай на смърт - въпреки уверенията, дадени при подписването на договорите.
По думите на Манто, вербовката за руската армия става през руските посолства. Има и вербовъчни мрежи, които примамват граждани на Камерун в Русия.
"Сред тях има студенти, които идват да следват в Русия, или хора, които заминават с трудови договори, в крайна сметка мнозина попадат в руската армия, за да не се окажат в затвора или да не бъдат депортирани", пояснява Манто.
Миграцията от Камерун в Русия расте
Ръстът в броя на мигрантите от Камерун в Русия през последните три години е най-големият от всички африкански страни. През 2022 година са пристигнали 1 280 души от Камерун, а през 2024-а - вече над 4 600, сочат статистическите данни.
Жизненото равнище в Камерун, както и в другите африкански страни, е ниско. А държавата, както и съседната Централноафриканска република, влиза в зоната на влияние на Русия чрез групата "Вагнер", обяснява пред ДВ един от руските специалисти по Африка, пожелал анонимност. Той смята, че в Камерун Русия разполага с канали за вербуване както на местни жители, така и на военни специалисти. "В Камерун условията на службата са тежки, заплатите на младшите офицери дори в елитните батальони за бързо реагиране са около 300 евро", посочва специалистът.
По данни на анализаторите от платформата за работа hh.ru Камерун набира популярност сред руските компании за наемане на работници. Това се потвърждава от статистиката на руските власти, които установяват ръст на миграцията от Нигерия, Того, Буркина Фасо, Централноафриканската република и Гамбия. За две години броят на пристигналите от Африка в Русия е нараснал с 51 процента - от 73,5 хиляди души през 2022-а до 111 хиляди през 2024-а. Истинската цел на визитите често е неясна, мнозина заявяват, че идват на "туризъм". Не е известно и каква част от тези хора остават в Русия и колко я използват като транзитен пункт.
"Африка е пълна с конфликти и е бедна"
Историчката Ирина Филатова, която е специалистка по Африка, отбелязва, че ръстът на миграцията от този континент е част от глобална тенденция. "Африка е бедна и пълна с конфликти. В тези условия просто няма как емиграцията да не се превърне в бизнес." Тя предполага, че увеличението на мигрантите от Камерун може да е свързано с военното сътрудничество между страните и разширяването на бизнес връзките. Филатова смята, че за това може да е допринесла активната руска пропаганда. "В публичното пространство Русия се налага като силна антиколониална държава. Важна роля играят социалните мрежи и споменът за съветската помощ."
Директорът на руския Център за миграционни изследвания Дмитрий Полетаев от своя страна отбелязва, че в сравнение с други региони миграционните потоци от Африка в Русия остават слаби - хората идват предимно да учат. Мнението на експерта е, че това е свързано с битовия расизъм и ксенофобията: отношението към африканците в Русия е напрегнато, което се обяснява включително с историческото отсъствие на тесни контакти. Но отчитайки икономическите трудности в африканските страни, Русия вероятно ще започне по-активно да привлича мигранти оттам, допуска изследователят.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.