Бивш служител на контраразузнаването на ФБР заяви, че е бил инструктиран да спре разследването на твърдения за мръсни руски пари, отиващи при сътрудници на президента Тръмп, а след това е бил арестуван, след като е подал жалба срещу заповедта.
„Проследявах мръсни пари и разследвах нерегистрирани чуждестранни агенти и част от тези мръсни пари в крайна сметка отиваха при някои сътрудници на Тръмп“, твърди Джонатан Бума, който подаде оставка през март след 15 години на поста си, специализирайки се в противодействие на руския шпионаж и операции за влияние. „Възползвах се от възможността да изведа това на най-високото ниво, до което имах достъп. Бях спрян, като ми беше специално казано да не разследвам настоящи или бивши сътрудници на Тръмп.“
Бума каза, че блокирането на разследванията му е започнало след първия мандат на Тръмп, но се е засилило по време на втория му мандат.
„Откакто Тръмп встъпи в длъжност тази година, видяхме как цели отдели биват опустошени... прочистването започна преди Каш Пател да стане директор, но особено след това. Подадох оставка в знак на протест през март тази година“.
След като Тръмп назначи Пател за ръководител на ФБР, Бума твърди, че „добре квалифицирани и етично обосновани“ агенти на ФБР „масово“ са напуснали организацията, като или подавали оставка, или са били принудени да се пенсионират. Това навярно улеснило „руските разузнавателни агенти да се доближат много до най-влиятелните хора в тази страна“, предположи той.
В деня, след като подал оставка, Бума бил арестуван и обвинен в изтичане на информация от източници. Обвинение, което той отрече.
„Вярвам, че арестът ми беше сигнал към другите във ФБР - не бъдете разобличители“, каза Бума, цитиран от The Times.
Той говори с предаването „Dispatches“ по Канал 4 като част от нов документален филм „Тръмп: Човекът на Москва в Белия дом?“, който ще се излъчи в четвъртък в 21:00 часа. Филмът изследва дали Тръмп може да е бил вербуван като актив от КГБ по време на пътуване до Москва през 1987 г. и оттогава работи от името на Кремъл.
Канал 4 заяви, че нито ФБР, нито Белият дом са отговорили на многобройни искания за коментар.
Тръмп преди това е отричал да е участвал в сговор с Русия, наричайки твърденията „измама“. Разследване на специалния прокурор по въпроса установи, че семейството му и членовете на предизборния му екип са имали многократни срещи с руснаци по време на предизборната кампания през 2016 г.
В миналото Тръмп и семейството му са признавали, че голяма част от бизнес успеха им е резултат от руски пари, вливащи се в техните проекти за недвижими имоти в критични моменти на дългове и трудности. Тези дългогодишни връзки с Русия отново са в светлината на прожекторите, след като в понеделник той даде на президента Путин 50-дневна отсрочка на новите санкции на САЩ заради войната в Украйна, въпреки рекордния брой въздушни удари по украински градове. Тръмп обаче обеща да помогне за снабдяването на Украйна с отбранителни оръжия, финансирани от Европа.
Канал 4 също разговаря с Лев Парнас, бивш близък сътрудник на Доналд Тръмп и неговия адвокат Руди Джулиани, който работеше за подкопаването на репутацията на семейство Байдън.
„Мисля, че Тръмп иска мир. Но все пак всичко е заради парите. И в края на краищата има земя, има минерали, има богатство за разделяне. Всичко е въпрос на услуга за услуга. Целият живот на Доналд Тръмп е въпрос на услуга за услуга“, каза Парнас.
Парнас отхвърли предположенията, че Тръмп може несъзнателно да бъде използван от Путин.
„Той не е марионетка. Той е студент. Каква е разликата дали Путин му казва да го направи или го прави за Путин? Резултатът е, че се прави.“
Джон Болтън, който беше съветник по националната сигурност по време на първата администрация на Тръмп, заяви:
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Путин е доволен, че Тръмп беше преизбран. Много бивши членове на американската разузнавателна общност ми казаха, че смятат, че Тръмп е бил вербуван от Кремъл.“