Българската експедиция, посетила Антарктида, представи днес пред журналисти по-важните научни резултати от изследванията, проведени на Ледения континент през последните 10 години.
Участниците в експедицията са проучили оскъдния почвен субстрат в района на Българската база, която се намира на остров Ливингстън. В почвения хумус са открити психротолерантни амонифициращи почвени микроорганизми. Общото равнище на микроорганизмите в почвите е много ниско, като преобладават преди всичко бактерии от род Bacillus и гъби от род Penicillum.
Направени са успешни опити за изолиране на антарктически дрожди, които са активни продуценти на ензими, полизахариди и липиди.
Интересен е фактът, че в района на Българската база живеят 125 вида водорасли, от които 35 са зелени и 32 са синьозелени. Намерени са два вида базидиомицетни гъби от род Arrhenia. Това са A.salina и A.retiruga var.antarctica.
Открити са 17 вида лишеи, а в сладководните езера са намерени едноклетъчни амеби, мъхове, едноклетъчни животни, ракообразни.
Българската експедиция, заедно със свои колеги от Австралия и Канада, са провели изследвания във връзка с честото заразяване на пингвините от чревни едноклетъчни паразити. Тези болестотворни организми довеждат до намаляване броят на пингвините. Учените са изследвали перата им в периода на линеене и е било установено наличие на тежки метали, които не се срещат на континента.
В. Големански, ръководител на експедицията, обясни, че тези метали са попаднали в организма на пингвините, когато те са мигрирали в Южна Америка и Австралия, а времето на ледения континент е било много студено.
България има кратка “антарктическа история - нашата база е създадена през 1987 г., а редовните ежегодни пътувания започват през 1994 г. Тя се утвърждава като достоен партньор в усилията на международната общност за изучаването на Ледения континент.