Огромна страна като Индия, отличаваща се с древна култура и хилядолетна история, няма как да не впечатлява със стотици храмове и други забележителности.
Поредният магнит за туристите е Рани Ки Вав – кладенецът на кралицата. Той е построен през 11-ти век в град Патан в щата Гуджарат, на брега на река Сарасвати.
Говори се, че стълбовидният кладенец е създаден от овдовялата кралица Удаймати в чест на нейния съпруг. По-късно кладенецът бил наводнен от близката река и останал скрит заради тинята до края на 1980 година. Тогава тази забележителна постройка била разкопана от археолози и възстановена в първоначалния ѝ вид.
Рани Ки Вав е само един от многото кладенци със стъпаловиден дизайн, които били обичайни системи за съхранение на вода в Индия. Той бил построен в период, когато занаятчиите били в разгара на своите строителни способности, особено за такъв вид архитектура.
Забелязва се сложна техника и красота в детайлите и пропорциите. Чанд Баори в Раджастан е друг изключителен пример за тази технология. Рани Ки Вав се е използвал за съхранение на свещена вода и е разделен на седем нива. Четвъртото ниво е най-дълбоко и води до правоъгълен резервоар с дълбочина от 23 метра.
Последното стъпало отвежда до врата, която пък води до дълъг 30-километров тунел. Неговата изходна точка е град Сидхпур, близо до Патан. Тунелът бил построен като начин за бягство, ако кралят претърпи поражение по време на война. Сега тунелът е блокиран от камъни и кал.
Заради геотектонски промени през 13-ти век река Сарасвати изчезва и Рани Ки Вав реално престава да функционира като кладенец. Тази индийска забележителност вече е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО, присъединявайки се към него само преди няколко месеца – на 22 юни 2014 година.
А сега посетете галерията на Tialoto.bg и разгледайте кладенеца на кралицата Рани Ки Вав.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.