Австралийски учени оповестиха, че успешно са имплантирали първия в света прототип на „бионично око“ - огромен пробив в стремежа да се помогне на хората с увредено зрение.
От Bionic Vision Australia, научен консорциум, финансиран от австралийското правителство, оповестиха, че са инсталирали „ранен прототип“ на око робот в жена с наследствена загуба на зрението, дължаща се на ретинитис пигментоза. Малкото устройство е прикрепено към ретината на Диана Ашуърт и съдържа 24 електрода, които изпращат електрични импулси, стимулиращи нервните й клетки.
Изследователите включили устройството след като Диана се възстановила от операцията, което за нея било невероятно преживяване. След като не знаела какво да очаква, тя изведнъж започнала до вижда проблясъци и различни форми след всяка стимулация.
Пени Алън, хирургът, имплантирал устройството, го определя като „първо по рода си“. То работи само когато е свързано в лабораторията и според директора на BVА ще бъде използвано за изследване на това как образите се „построяват“ в мозъка и окото. Сигналът от устройството ще бъде подаван в „зрителен процесор“, който ще позволи на лекарите да определят какво точно Ашуърт вижда, когато ретината й е подложена на различни нива на стимулация.
Екипът търси връзка между формата, яркостта, размера и положението на светкавиците, за да определи как мозъкът интерпретира тази информация. Сега екипът работи над устройство с 98 електрода, което ще позволи на потребителя му да възприема големи предмети като коли и сгради, както и над високочувствително устройство с 1024 електрода. Пациентите, носещи високочувствителното устройство, ще могат да разпознават лица и да четат едър шрифт. От BVA заявяват, че то ще е подходящо за хора с ретинитис пигментоза и макулна дегенерация.
Резултатите, получени с помощта г-жа Ашуърт, надхвърлят и най-големите очаквания на изследователите и им дават увереност, че по-нататъшните изследвания скоро ще доведат до създаването на истински полезно зрение.