В България 20 на сто от децата в ученическа възраст (от 7 до 19 г.) страдат от наднормено тегло, като по-голям е делът на момчетата. Това съобщи на пресконференция по повод на националната седмица за борба със затлъстяването проф. Стефка Петрова - заместник-директор на Националния център по опазване на общественото здраве и координатор на националния план за действие "Храни и хранене".
Честотата на наднорменото тегло при децата у нас е в границите на средната за страните от ЕС. В последните години се наблюдава увеличение на броя на децата с наднормено тегло и със затлъстяване и тази тенденция се запазва, съобщи заместник-министърът на здравеопазването Валери Цеков.
Националната седмица за борба със затлъстяването започва днес и ще продължи до 9 ноември. Кампанията се организира за трета поредна година и е под патронажа на министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова и председателя на Държавната агенция за младежта и спорта Весела Лечева.
Във всички обществени заведения за деца ще бъдат разпространени информационни материали с препоръки за здравословно хранене на възрастни, на ученици от 7 до 19 години, както и на деца от 3 до 6 г. В рамките на кампанията са предвидени редица семинари, дискусии, срещи в училищата, спортни събития и медийни изяви.
Кампанията започна днес с дискусионния форум за ролята на училището за създаване на здравословен модел на хранене и физическа активност при децата.
На форума ще бъде обсъдено предложение за изменение на Наредбата за здравословно хранене на учениците. Проектът е изготвен от експерти от националния център по обществено здраве.
Измененията в наредбата се налагат, тъй като сега действащата е от 2000 г. и е необходимо да бъде осъвременена, уточни заместник-министър Цеков. Той допълни, че преди да бъде приета, наредбата ще бъде подложена на широка дискусия с участието на учители, родители и бизнес среди, които се занимават с хранителна индустрия.
С наредбата ще се опитаме да регулираме какво точно може да се продава в хранителните обекти на територията на училищата, така че децата да не бъдат постоянно подлагани на изкушения, каза Цеков.
Новата наредба урежда изискванията към организираното хранене на учениците от 7 г. до 19 г. в съответствие с принципите на здравословно хранене и се отнася за предлаганите храни и напитки в столовете, бюфетите и автоматите за храни и напитки в училищата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Кадър на деня за 19 март
Парламентът забрани промени в структурата на "Български енергиен холдинг"
Безос търси 100 млрд. долара за налагане на изкуствения интелект в производството
Д. Георгиев: Пазарът на акции у нас поскъпна твърде бързо и е нормално да видим корекция
Умора от срещите: Как да възстановим радостта от запознанствата
Нетаняху: Израел и САЩ "защитават целия свят" в кампанията срещу Иран
Защо някои електромобили трябва да се зареждат до 100%?
Вселената изпраща подарък на четири зодии на 20 март
Късна емисия
Опасно време в Гърция: Гръмотевични бури и студ в южната ни съседка
Олимпиакос се поизмъчи, но се справи с Баскония
Белгиец надви Григор Димитров на Мастърса в Маями
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Секси певица се показа с Меси в леглото + СНИМКИ
Милица Дабович
Новина от "Армията": Фаетон се завръща в ЦСКА
Таро карта за 20 март, петък
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Защо употребяваните коли в САЩ са в пъти по-eвтини, отколкото в Европа?
Община Варна участва в работна среща на туристическия сектор в Белоградчик
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“