IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Достъпът до смартфон в ранна възраст вреди на детския ум

Това установи ново проучване

Снимка на Mircea Iancu от Pixabay

Снимка на Mircea Iancu от Pixabay

Деца, които получават смартфони, преди да навършат 13 години, имат по-лошо психично здраве и общо благополучие, предаде ЮПИ.

Проучването, публикувано в специализираното издание Journal of Human Development and Capabilities, сочи, че хора между 18 и 24-годишна възраст, които се получили първия си смартфон на 12 години или по-рано, са с по-голяма вероятност да страдат от мисли за самоубийство, агресия, загуба на връзка с реалността, по-лоша регулация на емоциите и ниско самочувствие. Излагането към социалните мрежи в ранна възраст би могло да обясни връзката между ранното ползване на смартфон и по-лошото умствено здраве, казаха учените. Други фактори могат да са кибертормоза, нарушен сън и лоши връзки със семейството.

„Според данните ни ранната употреба на смартфон и достъпът до социалните мрежи са обвързани с големи промени в умственото здраве и благополучие при младите хора“, каза Тара Тиагараджан, главен учен на „Сейпиън лабс“, в прессъобщение. „В началото се изненадах колко категорични са резултатите“, добави тя. „Обаче, когато се замислиш, става логично, че развиващият се ум е по-компрометиран от онлайн средата поради неговата уязвимост и липса на опит“.

За проучването изследователите анализират данни на над 100 000 младежи по цял свят като част от техния проект Global Mind Project, чиято цел е изследване на ефектите на съвременното общество върху психичното здраве.

Всеки от участниците в проучването попълва бланка с въпроси, чрез които да се определи неговия коефициент на психично здраве (Mind Health Quotient), с който се измерва социалното, емоционално, когнитивно и физическо благополучие.

Изследователите се съсредоточават върху членовете на поколението Z, родени между 1997 и 2012 г., които първи порастват с достъп до смартфони и социални мрежи от ранно детство.

Резултатите показват, че младежите, които са получили първия си смартфон, преди да станат тийнейджъри, имат по-ниски коефициенти от тези, които са получили достъп до устройствата по-късно.

„Позовавайки се на тези открития и това, че възрастта, в която децата получават смартфони за пръв път, е много под 13 години по целия свят, ние призоваваме законодателите да предприемат превентативни действия, подобно на забраните на алкохол и тютюн, като ограничат достъпа до смартфони за тези под 13, направят обучението по дигитална грамотност задължително и наложат корпоративна отговорност“, каза Тиагараджан.

Някои държави вече са забранили или ограничили употребата на смартфони в училищата, включително Франция, Нидерландия, Италия, Нова Зеландия и някои американски щати, добавиха учените.

„Въпреки всичко, смятам, че е важно да посоча, че смартфоните и социалните мрежи не са единственият покушител срещу психичното здраве и не са единствената причина за кризата, пред която са изправени младежите“, каза Тиагараджан. 

Проучването не може да докаже безспорно причинно-следствената връзка между достъпа до смартфон в ранна възраст и по-лошото психично здраве на младежите, отбелязват учените. За да се потвърди връзката и да се изследват нейните причини, са необходими още изследвания./БТА

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата