Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България” изразява сериозно безпокойство от решение на Върховния административен съд, което може да позволи Природен парк Витоша да бъде застроен с нова, голяма ски зона.
Как се стигна дотам? Офшорната фирма „Витоша ски” АД обжалва пред Върховния административен съд (ВАС) решение на Министерство на околната среда и водите (МОСВ), с което беше прекратена процедурата на фирмата за специализиран подробен устройствен план (сПУП) на ски-зона Алеко.
Този план предвижда строителство на нови лифтове и писти, заради които ще бъдат изсечени 400 декара гори в Природен парк Витоша и ще се урбанизират 600 декара ливади и пасища. Миналата есен МОСВ отхвърли решението на Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ)– София, което съгласува устройствения план за новия ски курорт.
Решението на тричленния състав на съда разглежда само някои части от решението на МОСВ и изобщо не коментира изложените нарушения във връзка с екологичната оценка и оценката за съвместимост на устройствения план на новата ски зона на Витоша.
Планът предвижда нарушения на закона в Природен парк Витоша, подкрепени от некачествена и непълна оценка за съвместимост, при която не са разгледани ефектите върху цели биологични групи.
Казусът е ясно нарушение на природозащитното законодателство на Европейския съюз. Коалицията "За да остане природа в България" подготвя сигнал до Главна дирекция "Околна среда" на Европейската комисия.
При подобен казус миналата година Европейската комисия стартира изключително бързо наказателна процедура за нарушения на европейското природозащитно законодателство - заради новия общ устройствен план на Община Царево, който предвиждаше застрояване на крайбрежието на Природен парк Странджа.
Председател на съдебния състав, взел решението за Витоша, е Андрей Икономов, участвал в решенията за застрояване на Национален парк Пирин със ски зона Банско през 2002 г., в опита за закриване на Природен парк Странджа през 2006 г., както и в решението, което доведе до заличаването на Защитена местност Камчийски пясъци на брега на Черно море, където има инвестиционни интереси, припомнят природозащитниците.
ВАС постанови, че агенцията по горите (собственик на държавния горския фонд на Витоша) и дирекцията на Природен парк Витоша (която прилага плана за управление на парка) са участници в административното производство, по тази причина те не са заинтересовани лица и съответно техните жалби по случая са недопустими.
Витоша, Пирин, Странджа и Камчийски пясъци са включени и в европейската екологична мрежа Натура 2000.
В нарушение на принципа за прозрачна администрация ВАС лишава от правен интерес двете държавни институции да следят и проверяват законосъобразността на резултатите от процедурата по одобрението на частния проект, в която са въвлечени.
ВАС не само лишава двете институции да понесат лична отговорност за спазването на закона, но ги задължава да приемат незаконосъобразния акт на друг контролен орган, без право да упражнят административен контрол, а напротив да станат съучастници на нарушителя – РИОСВ-София.
Решението ще бъде обжалвано от коалицията "За да остане природа в България” пред по-горна инстанция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Инфлацията в еврозоната ще бъде във фокуса на инвеститорите тази седмица
Катастрофа на политическия опортюнизъм
Азиатските пазари започнаха седмицата със смесени резултати
Австрия предлага ЕС да приюти Anthropic след ограничения АІ достъп от САЩ
Продажбите на дребно в Япония нарастват за трети пореден месец
Глобалните продажби на Toyota се свиват за четвърти пореден месец през май
Любов, смях и тъга: Пиесата "Както в най-добрите дни" дебютира в България
Режат парите за образование, докато учителите искат 125% от средната заплата в страната
Проф. Ганчев: В бюджета ще има промени, дефицитът ще бъде около 4%
"Ангели на пътя": Властта обръща гръб на загиналите деца, чакаме експертизи по 6 години
Юли 2026: Критичните дати и събития за всяка зодия
Барса "дърпа" Хари Кейн зад гърба на Байерн
Белгийците хвалят Сенегал преди 1/16-финалния сблъсък
Съндърланд резна Челси за Гранит
Лъвски скок за Григор Димитров!
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
Мачовете по телевизията днес, 29 юни
„Забраненият плод“ от Джоджо Мойс
Какво се прави на Петровден?
Изберете пеперуда и вижте какво ви очаква през юли
Дъщерята на Гала роди второ дете
Нумерологична прогноза за юли 2026
Овесени протеинови палачинки за отслабване
ЕРП Север стартира услуги по агрегиране чрез своята Виртуална електроцентрала
Военните оркестри на България и САЩ със съвместен концерт тази вечер във Варна
Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието
Хиляди варненци са без вода в жегата
Киношкола „Братя Люмиер“ с три награди от национален конкурс за късометражно кино
Международният фестивал за улични изкуства с първо издание във Варна
AI подкопава доверието: Невронните мрежи се научиха да заблуждават експертите
Китай ще изстреля за първи път ракетата „Чанджън-10B“ през юли
Европейско-китайската мисия Smile достигна работна орбита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето