"България и Гърция, като страни членки на ЕС, имат отговорност за интеграцията на Сърбия и Западните Балкани в Европейския съюз." Това заяви българският външен министър Николай Младенов след срещата си със своите сръбски и гръцки колеги Вук Йеремич и Димитрис Друцас.
"Три са важните критерии за присъединяването на Сърбия и на всички страни от Западните Балкани към европейското семейство: реформи, които да отговарят на изискванията на ЕС, активизиране на регионалното сътрудничество и поддържане на добросъседски отношения", заяви българският министър Николай Младенов.
Според него 2011 г. ще е важна за Западните Балкани, защото всички те ще трябва да направят важни крачки към интеграцията си в ЕС. Николай Младенов изрази надежда, че от 2011 г. гражданите от Западните Балкани ще пътуват без визи в ЕС.
"Подкрепяме бъдещето на Сърбия в нашето европейско семейство", потвърди и гръцкият първи дипломат Димитрис Друцас. Той предложи по време на предстоящото гръцко председателство на ЕС през 2014 г. да се организира среща на върха на балканските страни по подобие на срещата, организирана от Гърция през 2003 година в Солун.
Той изрази надежда, че на тази среща, която той определи като Солун 2, ще бъде уговорена конкретна дата за присъединяването на страните от Западните Балкани към ЕС. Друцас смята, че тогава ще е настъпило времето за тяхното присъединяване. "Годината 2014 носи голяма символика.
"Това е точно 100 години след началото на Първата световна война, една паметна дата и ще бъде добре именно в тази година да кажем, че започваме ново разширяване на ЕС със Западните Балкани", добави Друцас.
Гръцкият първи дипломат смята, че 2018 г. е реалистична за приемането на Сърбия в ЕС. Тази година също има своето символично значение – 100 години от краят на Първата световна война, тогава ще бъде и първото ротационно председателство на България в ЕС, добави той.
От своя страна сръбският му колега Вук Йеремич подкрепи идеята за среща Западни Балкани-ЕС през 2014 г. Йеремич заяви, че следващата година ще бъде много важна за Белград, защото Сърбия ще бъде председател на три важни регионални организации - ПСЮИЕ, ЦЕИ и Адиратическо-йонийска инициатива.
Белград ще използва това, за да засили регионалното сътрудничество, каза той. Йеремич очаква през 2011 г. Хърватия да завърши процеса на евроинтеграция, а Сърбия да го започне. Йеремич смята, че през 2014 година Белград може да получи конкретна дата за присъединяването си в ЕС.
Тримата министри се договориха срещите в този формат да станат традиционни и следващата да се проведе през първата половина на 2011 г. в Атина, а следващата - в Белград.
Тримата външни министри подписаха и съвместна декларация, в която заявят, че бъдещето на Западните Балкани е в ЕС и, че европейската интеграция е единственият път за постигане на демокрация, върховенство на закона, стабилност и просперитет за всички в Югоизточна Европа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.