Ситуацията в Сирия продължава да бъде основен повод за безпокойство, заяви президентът Росен Плевнелиев в речта, която произнесе днес пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк. България остро осъжда химическото нападение в предградие на сирийската столица на Дамаск на 21 август, при което загинаха хиляди невинни хора, включително много деца. Използването на химическо оръжие представлява крещящо нарушение на международното право, военно престъпление и престъпление срещу човечеството, подчерта той.
Има силни доказателства в подкрепа на твърдението, че сирийският режим е отговорен за тези атаки, тъй като той е единствената страна (в конфликта), която притежава химически агенти и оръжия за нападение от такъв мащаб, отбеляза президентът Росен Плевнелиев.
Държавният глава каза, че България приветства рамковото споразумение между Съединените щати и Русия за поставяне на сирийския химически арсенал под международен контрол с цел неговото бързо и сигурно унищожаване. Ние призоваваме Съветът за сигурност на ООН да се обедини и да изпълни съответните си
отговорности съгласно устава, включително глава седма, заяви президентът.
Въпросът за използването на химическо оръжие не бива да отклонява вниманието от продължаващите груби нарушения на човешките права и човешки страдания в Сирия, предупреди в същото време той. Президентът призова за съвместни координирани действия за облекчаване на тези страдания и подпомагане на нуждаещите се. България предоставя хуманитарна помощ за облекчаване на положението на сирийските бежанци в съседните държави. Разположена недалеч от региона, моята страна също е засегната от ежедневния приток на бежанци от Сирия, отбеляза държавният глава.
Росен Плевнелиев посочи, че въпреки ограничените финансови възможности българското правителство е приело спешен план и е осигурило допълнителни ресурси, за да гарантира адекватна помощ за сирийските бежанци. Разчитаме на помощта, предоставяна от нашите партньори и хуманитарните органи в системата на ООН, подчерта същевременно той.
Президентът изрази надежда, че Иран ще покаже ясна политическа воля и ще успокои тревогата на международната общност, като предостави достоверни доказателства за мирното естество и характер на ядрената си програма.
България е окуражена от възобновяването на преките мирни преговори между израелското правителство и палестинската автономна власт по инициатива на държавния секретар на САЩ Джон Кери, Квартета за мир в Близкия изток (ООН, САЩ, ЕС и Русия) и заинтересованите страни, отбеляза държавният глава. Той посочи, че очаква и Израел, и палестинците да демонстрират ангажираност към мирното уреждане на конфликта и да се въздържат от едностранни действия, които би могло да подкопаят мирния процес.
България осъжда тероризма като едно от най-ужасяващите престъпления и опасна заплаха за международния мир и сигурност, подчерта президентът Росен Плевнелиев. Той отбеляза, че тероризмът е ударил отново тези дни в Найроби, Кения, и от името на България поднесе най-дълбоки съболезнования на народа и
правителството на Кения, както и на Ирак, Пакистан и други, където бяха извършени смъртоносни терористични атаки.
На 18 юли 2012 г. терористична атака отне шест невинни живота на българско летище и това промени България завинаги. Борбата срещу тероризма е обща кауза, за която цялата международна общност трябва да бъде единна, подчерта той.
"Вярваме, че извършителят на зловещия терористичен акт в Бургас ще бъде изправен скоро пред правосъдието", каза президентът Росен Плевнелиев.
Държавният глава посочи, че установяването на доверие, добросъседски отношения, стабилност и сигурност в Югоизточна Европа и Черноморския регион е сред приоритетите на България.
Моята страна е убедена, че курсът на реформи в ООН трябва да продължи, за да бъде повишена ефективността, представителността и прозрачността на цялата система на Организацията на обединените нации, посочи българският президент. Той се обяви по-конкретно за придаване на нова жизненост на Общото събрание
на ООН, за засилване на Икономическия и социален съвет и за един Съвет за сигурност на световната организация, "отразяващ съвременните реалности".
"Въз основа на нашия отдавнашен ангажимент в подкрепа на принципите и ценностите на Обединените нации, аз обещавам, че България ще бъде отговорен и надежден партньор, ако бъде избрана за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН в периода 2018-2019 г.", заяви президентът Плевнелиев и изрази надежда, че страните членки на ООН ще възложат на България тази отговорност, която тя е готова да приеме в дух на партньорство.
В последно време граждани в целия свят, включително в България, се ангажираха активно в обществения живот, като искат по-голяма прозрачност, отговорност и честност от политиците, отбеляза в заключение Росен Плевнелиев. В моята страна смятаме, че тази нова енергия на гражданското общество заслужава да бъде
насърчавана и подкрепяна, каза българският президент. Той изрази убеденост, че запазването на човешкото достойнство е основната цел на ООН, както и на всяка истинска демокрация, предаде БТА.