В българската Конституция няма текст, който да конкретизира кой да подпише договора с ЕС, каза днес правителственият говорител Димитър Цонев на редовен брифинг.
Димитър Цонев отбеляза, че решението за това ще се вземе след като бъде направена политическа и правна преценка, но според него българските институции имат достатъчен капацитет да вземат решение за това кой да подпише документа.
До 10 дни според него въпросът ще бъде решен и той ще бъде решен така, че България да бъде достойно представена в Люксембург.
В отговор на въпрос правителственият говорител заяви, че има работна група, която работи по Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/. Има ангажимент от българска страна до края на месец април да има НПК, който да бъде внесен в парламента и за оставащите работни дни за парламента да бъде приет, заяви Цонев.
По думите му, ако този парламент не успее на първо и на второ четене да го приеме, следващият парламент ще продължи работата по кодекса.
Съдебната реформа нито е започнала, нито ще завърши с това правителство, но тя трябва да приключи така, че България на 1 януари 2007 година да стане страна - членка на ЕС без да се задейства предпазната клауза, коментира Цонев.
На 1 януари 2007 година България трябва да има такава съдебна власт, която да отговаря на стандартите на ЕС, допълни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.