Бившият премиер Сергей Станишев се върна към началото на професионалната си кариера – репортер във вестник. След като не може да надприказва премиера, Станишев избра оръжието „статия“.
Публикуваме части от последната статия на Сергей Станишев, озаглавена „За кожата на един комисар“, в която лидерът на социалистите разсъждава за ресора на България в новата Европейска комисия.
Къде е ролята на България според бившия премиер: „В далечната периферия от формирането на основните политики на общността“.
Имало два критерия за оценка на тежестта на един ресор – финансовият ресурс, който ще ръководи комисарят и къде се намира съответната политика сред приоритетите на ЕС.
„И по двата показателя може да се констатира със съжаление, че България получи най-празния от всички портфейли“.
„Показателен е коментарът на сдържания и авторитетен „Файненшъл таймс” – „Печеливши и губещи: как се представиха страните членки. Настолният вестник на всички в Брюксел включи страната ни в групата на „губещите” с „портфейл лека категория, включващ хуманитарна помощ – далеч по-нежелан от ресора земеделие на другия нов член Румъния”.
Резултатът бил тъжен, но закономерен.
„Защото полето на европейската политика е далеч по-сложно и изисква умения, съвсем различни от семплия балкански стил на министър-председателя и неговия екип. В Европа гръмките фрази, потупванията по рамото и меренето на широчината на гърба на нашия премиер нямат връзка с реалните интереси и решения“.
Основните грешки на новия премиер били: залагане на партийния подход и лична преданост при подбора на кандидатура, липса на диалог с председателя на ЕК и противоречивост и непоследователност.
„Тъжният“, но „закономерен“ резултат идвал от „фундаментално сбъркания подход“.
„Просто г-н Борисов съвсем не е разбрал къде е попаднал и как да отстоява нашите национални интереси в европейския оркестър. А както е известно, който не знае къде отива и как да стигне до целта, винаги се оказва там, където не иска“.
„Заслепен от своето вътрешно всесилие, г-н Борисов просто не отчете с кого си има работа“.
За да демонстрира липсата на последователност, Станишев припомня цитат на Бойко Борисов от 18 септември: „Разширяването – стара тема, добросъседски отношения, много ми се иска ресорът за технологиите и иновациите да попадне у нас, защото винаги сме били нация, която на това е държала. Разбира се, направихме си устата за инфраструктурата, транспорта и енергетиката”.
И продължава с коментар:
„Ни повече, ни по малко, бат Бойко си даде заявка за близо половината от политиките на ЕС. Мимоходом г-н Борисов „забърса” и регионалната политика, „защото там са една трета от парите на ЕС”.
„Като разбраха, че тази работа не е онази работа, нашите смели управляващи запяха нова песен. През октомври г-жа Желева дръзко обяви, че „България би могла да бъде много успешна в процесите на разширяване”, и получи мъжкото рамо от началника си, който нали помним, трябваше да дава „мощност на поста”. Ожали се, че „не е много работата, която ще има там еврокомисарят. Но пък в същото време ще е доста политическа работа”.
„На финала май го удариха на молби и търсене на застъпничество“.
„Така, скачайки от ресор на ресор, след клетвите, че не всички ресори са „добри” и няма да бъде комисар „на всяка цена”, бъдещият български комисар осъмна с „престижната” задачата да разпределя одеяла и храни за гладуващи“.
И като заключение:
„Управляващите неумело, но както винаги с апломб се опитаха да представят първия си голям европейски провал едва ли не за голямо постижение“.
„Правителството може и да си вярва, но темата вече породи народен фолклор. От шегата, че на премиер-пожарникар са дали бедствията и авариите до обяснението, че Комисията вярно е преценила опасността кабинетът да докара България до хуманитарна катастрофа, та да са готови за действие“.