IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Новият данък върху лихвите удря и стари депозити

Преглед на печата за 13 октомври

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Новият данък върху лихвите ще важи и за стари, и за нови депозити и влогове, съобщава във водещия си материал днес "Сега". Ако лихвата по старите спестявания се начислява след 1 януари 2013 г., тя ще бъде обложена с данък 10 процента. Според финансовия министър Симеон Дянков това не представлява облагане със задна дата. Вложители обаче са на мнение, че облагането по депозити и влогове, направени преди 1 януари, по същество е промяна по вече сключени договори с банките с уредени условия за лихвите.

Текстовете на новите разпоредби вчера бяха внесени в Народното събрание, като се появяват черно на бяло за пръв път и не са съгласувани с никого, подчертава вестникът.

В интервю за "Труд" по същата тема Дянков уточнява: "Целта на решението да се въведете данък върху лихвите по влоговете е всички доходи да бъдат облагани еднакво. Идеята на плоския данък е, че той е по-прост за прилагане и има единна ставка, която обаче важи за всички. До преди месец и половина, преди темата да излезе на дебатите в парламента, дори не знаех, че има такова изключение. В резултат моите експерти започнаха да правят анализ, от който излязоха две неща. Първо, България е единствената страна в ЕС, която няма такъв данък. Тоест всяка година нашите данъчни събират данъка за другите държави в ЕС и го пращат там, а ние не получаваме такъв приход от българските граждани, които са в ЕС, Швейцария и др. Тази привилегия според мен е несправедливост на предишната реформа в данъчната система". По думите на Дянков данъкът ще донесе допълнителни постъпления от 120 млн. лв., които ще са от полза за бюджет 2013. Те ще покрият част от увеличението на пенсиите.

Данъкът върху лихвите по депозитите на хората не е бил сериозно обсъждан на заседанието на Министерски съвет в сряда. Това стана ясно от стенограмата, качена на сайта на кабинета, допълва по темата "Стандарт". Проверка сред министрите установи, че те дори не са забелязали промяната. Повечето министри са заявили, че били ангажирани с бюджетите на ведомствата си за 2013 г. и така десятъкът минал покрай ушите им.

Лекари първо искали пари за операция от пациентите, а после ги режели. Това показва проверката на здравното министерство в столичната Пета градска болница, алармира под глава "Телеграф". Докторите се облажили с 250 400 лева за по-малко от година, като тлъстата сума е само от дарения, направени от пациентите на болницата. Докторите сами си искали парите, тъй като не се плащало за екип.

"И научните институти ще вземат бонуси за качество", пише "Сега". Институтите в БАН с национално и европейско значение ще получават диференцирано финансиране по подобие на
университетите, е съобщил просветният министър Сергей Игнатов на тържеството по повод 143-тата годишнина от създаването на академията. Според него допълнителни средства ще получат 10-15 института. По неофициална информация на "Сега" за бонусите вече са заделени между 5 и 10 млн. лв.

Според „Стандарт“ паметникът на Цар Освободител ще има след реставрацията три века гаранция. Скулптори слагат нова метална конструкция в тялото на коня и сменят краката му. В тях от години зеят огромни пукнатини. Още през 1945 г. е взето решение за отрязване и подмяна на краката на коня. Липсата на пари обаче забавила реставрацията цели 67 години. Ако ремонтът беше отложен още малко, 5-тонният монумент можеше да рухне, смята столичният зам.-кмет Тодор Чобанов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата