IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

По-евтин газ, но същите цени на парно и топла вода от април

Боев: Не ме касае как ще изглежда повишена цена на тока след евровота

Снимка: архив, БулФото

Снимка: архив, БулФото

По-ниската цена на природния газ от 1 април няма да се отрази на цената на парното и топлата вода, заяви пред журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев.

Според него намалението на цената на газа компенсира повишаването на акцизите от началото на годината и по тази причина крайните потребители няма да усетят намаление в сметките си от топлофикационните дружества.

По-ниската цена обаче ще се отрази на сметките на битовите и стопанските потребители на природен газ, категоричен беше още Боев. Промяната е в посока надолу – с между 3 и 15 на сто. Големите разлики от енергийния регулатор обясняват с това, че „има множество газопреносни дружества с различни цени“.

Понижението за битовите и стопанските потребители на газ всъщност ще дойде от по-ниската цена за газопреносните дружества, което ще е между 0,4% и 12% надолу, уточни още Боев.

Що се отнася до това дали цената на тока ще падне заради намалената цена на когенерациите (технология за комбинирано производство на топло и електроенергия в топлофикациите – бел. ред.), отговорът ще стане ясен до 30 юни, коментира още председателят на енергийния регулатор. Той не можа да даде данни какъв процент представлява енергията от когенерациите на топлофикационните дружества в енергийния микс.

До 1 юли, когато започва новият ценови период, всички ценообразуващи елементи ще бъдат взети при решението за цената на тока.

„Длъжни сме да спазваме закона и не ме касае как ще изглежда отстрани повишаването на цената на тока след изборите за Европейски парламент“, категоричен беше Боев. Той коментира още, че проблемите между НЕК и електроразпределителните дружества, които също са ценообразуващ елемент, са от месеци и не са възникнали през март.

От своя страна топлофикационните дружества възразиха срещу намаляването на цената на електроенергията, произвеждана от когенерациите. От Българската браншова камара на енергетиците обясниха, че това решение не взема предвид увеличения акциз върху природния газ от 1 януари 2014 година. Акцизът беше вдигнат шест пъти, припомни зам.-председателят на организацията Валентин Терзийски.

Той изчисли, че благодарение на намалението Националната електрическа компания (НЕК) ще плати с 4-5 млн. лева по-малко на топлофикационните дружества за второто тримесечие за изкупуване на електричество. "Това е целта, която оправдава средствата", коментира Терзийски.

Той обаче посочи, че само заради увеличения акциз за първото полугодие приходите на дружествата ще бъдат с между 1,7% и 1,9% по-малко.

В решението на енергийния регулатор не е отразено още и че от тази година топлофикациите трябва да купуват емисиите за въглероден диоксид, каза още Терзийски. Той допълни, че до края на деня дружествата ще внесат своите становища по решението на ДКЕВР.

Акцизът заема дял между 2 и 3% от цената на произведената от дружествата електроенергия, уточни председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев. Той припомни, че в края на декември 2013 г. енергийният регулатор не е съобразил увеличението на акциза за природния газ.

Представители на топлофикационните дружества се съгласиха, че комисията е в правото си да намалява цената, защото природният газ е с понижена цена от 1 април, но поискаха да се вземат предвид всички разходи на дружествата при определяне на цените.

Диан Паунов от "Топлофикация - София" припомни и модела на плащане на задълженията на дружеството. Той предвижда авансово плащане на доставките за природен газ от "Булгаргаз", а сметките на потребителите се събират с 2-3 месеца забавяне. За разликата в периода газовото дружество налага лихви.

За Еленко Божков от ДКЕВР този мотив е несъстоятелен. Той препоръча на дружеството да подобри събираемостта на приходите си.

Топлофикационните дружества ще изпратят своите становища до 31 март, а енергийният регулатор ще вземе крайното си решение на закрито заседание на 1 април.

Боев посочи пред журналисти след края на заседанието, че разходите за въглеродни емисии, посочени от топлофикациите, могат да бъдат вземани предвид само след като бъдат отчетени пред регулатора.

Още икономически новини четете в Investor.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата