"Пенсионерите се увеличиха с 41% заради замразената реформа", обяснява "Сега". Замразяването на възрастта и стажа за пенсиониране през 2014 г. и неяснотата какво ще се случи с пенсионната реформа очаквано доведе до наплив от желаещи да се пенсионират.
За първите шест месеца на тази година новите пенсии за възраст и стаж са се увеличили с 41 на сто спрямо първата половината на 2013 г. Близо 25 хил. са новите пенсионери, като те са със 7248 повече спрямо миналата година. Увеличават се значително и новопенсионираните служители на МВР и военните, чиито условия също бяха замразени за една година. От януари до юни тази година в ранна пенсия са предпочели да излязат 1409 полицаи и военни, като спрямо миналата година, когато действаше увеличението на стажа и възрастта им, броят им е близо 29 на сто повече. За този период още 15 408 българи са взели инвалидни пенсии. За първи път се наблюдава укротяване на увеличението на инвалидните пенсии.
В края на 2013 г. пенсионираните по инвалидност българи са били 369 хил., а в края на юни те са 372 800, което е увеличение от 1 на сто. За сравнение през миналата година инвалидните пенсии се увеличиха с 2.3% спрямо 2012 г. Общо новите пенсионери за първите шест месеца на годината са 48 067. Заради очаквания наплив от желаещи да излязат в пенсия през тази година в бюджетът на НОИ бяха заложени допълнителни 45.5 млн. лв., за да се посрещнат по-големите разходи, причинени само от замразените възраст и стаж.
11 760 лева е платило правителството на Лабораторията за изследване на риска към Нов български университет, съобщава "24 часа". Договорът между кабинета и лабораторията на Иван Костов е сключен на 26 февруари 2014 г., но е влязъл в сила от 1 февруари 2013 г. Изпълнителят се задължава да предостави на възложителя достъп до своите доклади за рисковете и кризите в страната.
Бум на рискови бременности отчитат болниците, в които се раждат все повече недоносени и болни бебета, а майките им имат следродилни проблеми, алармира "Монитор". "Увеличението е заради калпавите и недостатъчни като брой и вид прегледи в доболничната помощ преди раждането." Това съобщи заместник-директорката на АГ болница "Св. София" в столицата доц. Виолета Григорова и завеждащата родилната зала там.
"Наблюденията в женските центрове и ДКЦ-та са на ниско ниво, затова при нас непрекъснато идват жени в тежко състояние и с рискова бременност", потвърди и проф. д-р Стоимен Иванов - завеждащ на клиниката "Майчин риск" в Университетската АГ болница "Майчин дом" в София. "Перинаталната детска смъртност и мъртворажданията са последици именно от некачественото наблюдение", подчерта водещият специалист. Той посочи, че на такъв риск са подложени особено силно бъдещите майки, страдащи от хипертония, сърдечносъдови заболявания и диабет. По думите му лекарите в университетската, както и в останалите АГ болници установявали тези заболявания твърде късно, когато вече са дали отражение върху плода, защото не са диагностицирани от колегите им в доболничната помощ.
Бизнесът може да получи повече пари от ЕС, ако изпълнението на проектите по новата Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК) стартира добре, обяснява "Стандарт". Бюджетът на програмата може да се увеличи през 2017 г. Това стана ясно от думите на Ангелина Тодорова, експерт по програмния процес. "Според правилата на ЕК за програмния период 2014-2020 г. още в началото от всяка програма ще бъдат заделени 6% от предвидената сума от Европа като резерв. Така реално в началото програмите ще разполагат с 94% от предвидените по тях средства. По средата на изпълнението им през 2017 г. ЕК ще направи цялостна проверка как се изпълняват проектите, които са спечелили финансиране. Ако всичко отговаря на критериите, резервът от 6% ще бъде освободен. Ако оценката обаче не е задоволителна, някои от програмите могат да загубят безвъзвратно тези заделени в началото средства. В същото време изгубени от една програма пари могат да бъдат пренасочени към друга", обясни Тодорова.
Ангола е една от страните, с които бихме могли да се договорим да внасяме втечнен газ. Това заяви Красин Димитров, зам.-министър на икономиката в оставка, на годишната среща на българските представители в Службите по търговско-икономически въпроси (СТИВ), пише "Стандарт". До неотдавна Ангола беше основен износител на втечнен газ за САЩ. В страната има изградени големи съоръжения за втечняване на природен газ и нагнетяването му в специални танкери. Втечненият газ може да идва до пристанище в Гърция, откъдето по междусистемната връзка да достига България.