IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Доста Димовска: Тук съм у дома си

Някои злонамерени журналисти в Македония пишат, че се връщам в къщи, но за тяхно съжаление аз се чувствам тук като у дома си, каза Димовска

Доста Димовска: Тук съм у дома си

Моята мисия тук е културна. Досега лобирах и ще продължа да лобирам за приятелство, за по-голямо сближаване между Македония и България. Освен икономическите коридори, ще лобирам и културните, и по-точно духовните коридори да се изграждат, да се отварят.

Това каза за БГНЕС директорът на Културно-информационния център на Македония в София Доста Димовска след представянето на изданието на български на романа на съвременния македонския автор Блаже Миневски “Трябваше да се снимаме преди да се намразим”.

Димовска сподели, че се чувства много приятно в София. Някои злонамерени журналисти в Македония пишат, че се връщам в къщи, но за тяхно съжаление аз се чувствам тук като у дома си, каза тя.

Доста Димовска е бивш вицепремиер, министър на вътрешните работи и директор на Агенцията за разузнаване на Македония.

Има центрове, има отделни лица, които са с негативна енергия към двете държави. Те искат отново да се издигнат стени между България и Македония, но това е далечно минало и аз съм сигурна, че ако има малко "задръстване" в двустранните отношения, то ще е кратко.

Аз ще работя, ще лобирам за по-голямо приятелство, за сътрудничество, за добросъседство не само в областта на културата. Мисля, че това ще има ефект и върху междудържавните отношения, каза Доста Димовска.

Конкретно за предстоящата работа на Културно-информационния център тя каза, че ще се стреми да има не само културни мероприятия, но да има и информационна дейност. Ще се стремим да имаме ежедневници и други вестници, седмичници да могат да се четат тук, да има информация от Македония, да има издания от областта на културата.

Ще се стремим в центъра да бъдат промотирани правителствени инициативи, да има срещи между македонските и българските институции, представители на различни министерства, институции, срещи на македонски и български интелектуалци и обмяна на мнения по въпроси от общ интерес.

На представянето на романа на младия македонски автор Блаже Миневски присъстваха посланикът на Македония в София Абдурахман Алити, членове на посолството, представители на българското дружество на писателите. Книгата беше представена от българския писател Димитър Христов и от Бранко Цветкоски, директор на Издателската къща “Макавей” от Скопие.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата