Тайни преговори се водят между семействата на заразените със СПИН либийски деца и Европейския съюз, които могат да завършат със споразумение за избягване на смъртната присъда, издадена на българските медицински сестри в Либия.
Това съобщават либийски източници.
Петте медицински сестри и палестинският лекар очакват последния процес, с който да обжалват смъртната присъда. Той трябваше да започне в началото на май, но за момента няма определена точна дата, което може да означава, че е на път да се постигне някакво разрешение на проблема, смятат още тези източници, цитирани от АФП.
"Европейците предлагат компромис на семействата, който в момента се проучва от Фондация "Кадафи". Възможно е да се стигне до решение много скоро", заяви за АФП Идрис Лага, говорител на семействата на децата.
Той обясни още, че родителите искат децата им да могат да се ползват от медицински грижи, докато са живи еднакво както в Либия, така и в чужбина, както и да получат финансово обещетение.
"Ако условията ни бъдат изпълнени, Върховният съд на Либия, който трябва да се произнесе по съдбата им, ще може да приеме, че дията (кръвнината) е платена и да се покаже милостив", допълни още Лага.
Говорител на европейския комисар по външни отношения Бенита Фереро-Валднер заяви от Брюксел, че "не може да влезне в подробности, имайки предвид особено чувствителния характер на проблема".
Първоначално семействата поискаха компенсация от 10 милиона евро за всяко дете, но Лага уверява, че е възможно да има "споразумение по сумата, която да е удовлетворяваща и за двете страни, и ще бъде доста по-ниска".
Според Салех Абдесалам, представител на Фондация "Кадафи", ЕС трябва да положи още усилия, най-вече що се отнася до лечението на децата, за да се стигне до решение.
"Опитваме се да намерим формула, която да задоволи както семействата, така и европейците и представихме една пътна карта на ЕС", каза още Абдесалам.
Той смята, че европейците вече са започнали да приемат болни деца в здравните си заведения, а също така са изградили център за заразно болни в Бенгази, за който са дали 2,5 милиона евро.
Фондът, създаден през декември 2005 година между България, Либия, САЩ и ЕС за обезщетяване на семействата обаче не е достатъчно захранен, подчерта той.
По-рано днес италианската on-line агенция „Ил Велино“ лансира тезата, че италианският премиер Романо Проди е основен посредник в преговорите между България и Либия по въпроса със смъртните присъди на българските медицински сестри.
Именно по тази причина и в ролята си на бивш председател на Еврокомисията Проди е говорил два пъти по телефона с либийския лидер Муамар Кадафи тези дни.
Според „Ил Велино“ затова полковникът е избрал точно италианския премиер, за да съобщи на света, че е добре и за да опровергае разпространената новина, че е в кома.
Същевременно адвокатът на медиците Осман Бизанти очаква датата за последния процес да бъде фиксирана до края на месеца. "Присъдата на Върховния съд няма да се обжалва", каза още той.
В случай на потвърдителна присъда Върховният съвет на магистратурата, който е председателстван от министъра на правосъдието, може да реши да изпълни присъдата или да помилва медиците.
АФП посочва също така, че медиците ще трябва да се явят на 27 май пред либийския трибунал за делото по обвинения в клевета, което заведоха срещу тях либийските полицаи, които са изтезавали медиците.
-------
Имате ли мнение по въпроса? Споделете го в блога на Dnes.bg.

Г-7 ще осигури сигурността на Ормузкия проток, но след края на войната с Иран
Л. Тулев: Европейски модел в защита на гражданите и контрол върху AI ще е конкурентно предимство
Русия ще забрани износа на бензин от 1 април заради скока при цените
Кризата в Близкия изток хвърля сянка върху веригата на доставки при автомобилите
BYD: България е ключов пазар в дългосрочната ни стратегия
Украйна и Саудитска Арабия се разбраха за сътрудничество в отбраната и инвестиции
Рецепта за баница с праз, кашкавал и картофи
"Директно" става мост между гражданите и политиците преди изборите
Централна емисия
Мехмед Дикме: Народът е отвратен от политиците - гражданите виждат спекулата, корупцията
Перла на Черно море донесе ценна победа на България по пътя към Европейското
Отлична новина за Левски преди големите битки за титлата
Реал Мадрид мечтае за звезда на Барса
Везенков проговори за отношението си към легендарен треньор
ЦСКА не остави шансове на Берое и е на полуфинал срещу Левски
Испания – Сърбия
Дневен хороскоп за 28 март, събота
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„София и хвърчащото креватче“- гледайте премиерната постановка на 29 март
5 навика, които подкрепят хормоналното здраве след 40
Проф. Михаил Боянов: Който има инфаркт е късметлия, който има инсулт – не
Морските спецчасти на България и Великобритания със съвместно учение във Варна
22 години България в НАТО – министърът на отбраната Атанас Запрянов в „Големите последици“ по Bulgaria ON AIR
Рубио с остри критики към Зеленски
Утре вечер въртим стрелките на часовника
Кабинетът обяви пакет от мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
91 процента от левовете вече са изтеглени от БНБ
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури