Сериозна промяна в Наказателния кодекс по отношение на така нареченото „съкратено съдебно производство”, прие мнозинството.
По сега действащия закон, ако обвиняемият реши да признае вината си, получава наказание, което е под минималното, предвидено за това престъпление.
Например ако за дадено престъпление се предвиждат от 5 до 10 години затвор, при споразумение обвиненият ще получи най-много 4, но дори и по-малко.
Съкратената процедура позволи на пияни шофьори, които са причинили смърт, да се измъкнат, признавайки грешката си. В същото време, благодарение на тази процедура избягваше необходимостта при направени самопризнания делото да се точи с месеци, за да се разпитват свидетели.
Поправката, която беше гласувана днес обаче казва друго – дори да се споразумее, обвиняемият ще получи поне 1/3 от наказанието си. Ако например законът предвижда от 5 до 10 години затвор за дадено престъпление, по конкретно дело съдът определя 9 години. Ако преди това има споразумение, осъденият ще лежи една трета от този срок, т.е. три години.
Предвид факта, че за повечето престъпления наказанията се увеличиха поне двойно в новия закон, това няма да постави в особено изгодна ситуация „споразумяващите се” нарушители.
В новия Наказателен кодекс нашумялото през последните години заливане с киселина вече става тежко престъпление и наказанието за него – до 6 години затвор.
Парламентът отхвърли предложението за убийство на лице, което е отвлечено с цел откуп,
наказанието да е доживотен затвор без право на замяна и конфискация на цялото имущество на извършителя.
Гласуването на закона на второ четене ще продължи следващата седмица. От опозицията призоваха за отлагането му, защото очакват сериозни критики от Венецианската комисия.