Най-ниските учителски заплати да са между 237 и 250 лв, а най-високите - от 650 до 670 лв, предвижда модел на диференцирано заплащане в системата на средното образование, изработен от Институт "Отворено общество" София по поръчка на Министерството на образованието и науката /МОН/. Моделът бе представен днес на дискусия на тема "Изменение на системата на заплащане в българското образование".
Минималните учителски заплати ще са в училища, в които учениците са постигнали най-ниски резултати във втори, четвърти и седми клас, каза социологът Колю Колев, изпълнителен директор на Агенция "Медиана", представяйки система за атестация на училищата в България и обвързването й с учителския труд.
Тридесет и седем процента от учителите в страната отглеждат селскостопанска продукция заради ниските си заплати, съобщи Колев, цитирайки данни от изследване на агенцията сред 450 учители в страната. Социологът посочи, че учителите като цяло не са заинтересовани да променят качеството на обучение и затова качеството на образование се влошава постоянно.
Според социологическо изследване на "Медиана" от април тази година, осъществено сред 473 ученици от 10-и до 12-и клас в 57 училища, само 20 на сто от тях са могли да отговарят на 4 въпроса: кой е авторът на "Хаджи Димитър"; къде се намира Балтийско море; САЩ и Русия - съюзници или врагове са били по времето на Втората световна война; колко е числото ПИ.
Колю Колев отбеляза, че трябва да се въведе система за обвързване на знанието на учениците с учителските възнаграждения. Това ще стане чрез атестация на училищата въз основа на знанията на учениците. Атестацията ще бъде публична и ще бъде на училища, а не на преподаватели, обясни Колев. Учителите ще получават по-висока или по-ниска заплата, като част от учителския колектив и като част от работата на дадено училище, допълни социологът.
Боян Захариев от Гражданско дружество "Експертни анализи" съобщи, че има предложение 6 процентното увеличение на учителските заплати от 1 юли да обхване само работещите в системата към този момент. Това увеличение няма да получат младите, новопостъпващи учители, тъй като у нас има прекалено много преподаватели, допълни експертът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Експерти: Постиженията на учениците да определят учителските заплати
Тридесет и седем процента от учителите в страната отглеждат селскостопанска продукция заради ниските си заплати, показва изследването на "Отворено общество"
17.05.2006 | 16:18 ч. Обновена: 13.07.2025 | 13:25 ч.
1

Новини
-
ЕК: Сръбските власти трябва да спрат заплахите срещу журналистите
-
Гъркиня на 25 години призна, че е убила четири деца
-
Банка ДСК въвежда първия у нас изцяло AI-базиран асистент
-
Първото класиране за прием в 8. клас вече е факт
-
Иран е отворен за нови преговори със САЩ, но с условия
-
Почина дългогодишен кадър на "Всяка неделя" и режисьор в БНТ
-
В Румъния затягат коланите, режат уникални бонуси като "Усмивка" и "Антена"
-
Срамно: Само трима от САЩ-94 почетоха юбилея на Димитър Пенев
-
Версията на д-р Шикова от "Майчин дом": Не съм удряла шамари на Антония
-
Протестът на АМ "Тракия" ескалира, зрелищен арест на шеф в КНСБ ВИДЕО
-
Мицкоски пак наглее: Намеренията на България към РСМ са като на Русия в Украйна
-
Борисов увери: Тече усилена работа по изграждането на АМ "Черно море"
-
Отношенията между Тръмп и Путин се влошават, САЩ ще изпратят "Пейтриът" на Украйна
-
Протестът на АМ "Тракия" ескалира, зрелищен арест на шеф в КНСБ ВИДЕО
-
Девойките на България са световни шампионки по волейбол!
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата