Преди дни е спрян търг в Лондон, на който е имало предложени културни ценности от България. Това каза на специализиран форум Щерьо Ножаров от ВКП.
По думите му чрез подобни аукциони се "изпира" вещта - като трафикантът я предлага на аукциона, а след това с подставено лице отново я купува. След тази стъпка вещта вече е "легализирана".
Според съдията от ВКС Теодора Стамболова за последните три години е имало 25 дела за трафик на културни ценности. Затова и практиката на съдилищата не е особено богата. В болшинството това са случаи на иманяри, които са заловени да копаят.
Голяма част от тези процеси приключват със споразумения. Освен за обвиняеми и за прокуратура е изгодно да сключва споразумения, когато не е сигурно, че обвинението ще издържи в съда. Но в случаите на сключени споразумение културните ценности се връщат най-бързо.
Дела за трафик на културни ценности в същността си няма. Предимно процесите са за контрабанда, допълни тя.
Стамболова припомни, че няма забрана за ползване на металотърсачи. Така не може да бъде обвинен никой за това, че ще търси културни ценности само защото има металотърсач.
За незаконно използване на съоръжението може да се говори само когато то е употребено в зоната на археологическите разкопки.
Обособяването на престъпленията, свързани с трафика на културни ценности, в отделна глава на НК, според Стамболова, няма да промени нито бързината на процеса, нито изхода на делата, предаде БТА.