Мотоциклети, които ухаят на спомени и крият множество чужди истории. Мотоциклети с минало – това е любовта на Светлин Сретениев – един обикновен кмет в изоставената северозападна България.
"Старите мотори са като класическите книги – познати отдавна, пълни със спомени, но винаги може да откриеш и нещо ново", казва градоначалникът пред "Труд".
Сретениев обича всичко, свързано със скоростта. Това, което държи искрата жива, е всъщност любовта му към ретро моторите. Затова решава да си направи колекция и да отвори музей в община Бойчиновци. В родното си село Владимирово Сретениев събира над 40 мотоциклета.
Искрата пламва още в детските му години. Подкарва мотоциклет за пръв път когато е ученик в пети клас, въпреки че е забранено от закона.
"Толкова много го исках, че баща ми вдигна ръце и ми даваше от време на време неговия "М125 – Киевка". Един шлеп с мотоциклети от бившия СССР беше потънал в Дунав и продадоха извадените машини на ниски цени. Баща ми си взе и аз на него се учих да карам. В ония години автомобилът беше недостижима мечта, докато мотоциклетът беше по-достъпен. Пък и друго си е вятърът да духа в лицето ти, а връстниците и най-вече момчетата да гледат и въздишат...", разказва Сретениев с носталгия.
Когато навършил 16 години вече съвсем законно изкарал книжка за категория "М" и получава като подарък Симсон S 50 – германско соц. производство. А после подкарал и мощния ЧЗ 350 на брат си.
Заради страстта си към моторите градоначалникът на Бойчиновци завършва техникум по двигатели с вътрешно горене в родното си село, а после заминава за Ямбол, където записва Полувисшия институт за учители по практика, а след това става и инструктор.
В дома си имал събрани всички машини, които някога е подкарвал като младеж. Забелязал, че без да го е искал целенасочено, събрал една достойна колекция, в която, обаче, има доста пропуски. Затова решил да ги запълни.
Започва да купува стари мотоциклети, които били зарязани в гаражи и под навеси от своите собственици. Поправял ги сам, а за боядисването им му помагат приятели. Постепенно се сдобил с уникални експонати, които се превърнали в невероятни попълнения в неговия импровизиран музей – първият руски "Коврове" – 175 кубика. Разбира се, намерил и легендарно българско "Балканче", а освен това в колекцията му има и цяла серия "Иж". Към момента колекцията му наброява 41 машини.
Изненадващо, но голяма част от тях все още са в движение, а кметът Сретениев ги кара при първа възможност. Освен това, любителят на старите возила обикаля с тях и по ретропарадите.
Мечтае един ден да възстанови абсолютно всички и да отвори музей на социалистическите мотоциклети.
"Искам младите да знаят какво са карали бащите и дедите им. А който иска, може и да се повози на тях!", споделя кметът на Бойчиновци.
Рядко, обаче, му остава време да се отдаде пълноценно на хобито си. Работата му като градоначалник е натоварена, а освен с общинските дела Светлин Сретениев се занимава и със земеделие от над две десетилетия. Продължава да движи фирмата си и до днес, тъй като законът не забранява на кметовете да имат фирмена дейност.
Така градоначалникът на община Бойчиновци дава хляб на 12 работници. Произвежда основно зърно – пшеница, ечемик, слънчоглед и царевица. В семейният бизнес му помага и семейството му.
Със част от спечелените пари Сретениев изгражда мотописта край село Лехчево и подкрепя местните младежи да създадат мотоклуб. От тогава всяка пролет се организира международно състезание с мотори, в което се включват любители на скоростта от България, Румъния, Русия и Сърбия. На 10 ноември тази година край Лехчево се проведе и закриване на мотошампионата у нас.
И така поддържа младежкия си дух и хобито си живи. Старата любов ръжда не хваща, макар че вероятно повечето от моторите, които Сретениев колекционира, отдавна са загубили блясъка си. Кметът на Бойчиновци, обаче, им вдъхва нов живот.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.