Всяка страна има своите обичаи и традиции. Когато пътувате в чужбина, е добре първо да се запознаете с тях, за да не се озовете в неловка ситуация.
"Хъфингтън пост" посочва 6 жеста, които могат да обидят гражданите на някои страни, а всъщност на нас да ни се струват съвсем нормални, пише БТА. Ето ги и тях:
1. Не вдигай палец
В Афганистан, Иран, някои региони на Гърция и Италия, дори и на някои места в САЩ вдигнатият палец в знак на съгласие е негласно пожелание към събеседника "да върви на майната си".
2. Не вдигай юмрук
Обикновено ако вдигнем юмрук с изпъната ръка ще означава "С теб съм човече!". В Пакистан обаче се възприема като синоним на размахан среден пръст.
3. Не викай никой с пръст
Когато човек се опитва да накара някой да се приближи, като само му прави жест с пръст, това може да изплаши страшно много жителите на Сингапур, Япония и Филипините. Там се смята, че този жест ще предизвика смъртта на човек, и той ще умре в най-скоро време. Във Филипините освен това с този жест хората викат кучетата си.
4. Без "rock and roll"
Жестът "дяволски рогчета", при който нагоре стърчат показалецът и малкият пръст, а останалите три пръста са свити, може и да значи на много места, че човек е почитател на рокендрола. В Испания, Португалия, Италия, Бразилия и Колумбия този жест е само и единствено символ на изневярата. Когато човек го показва на някого, значи иска да му намекне, че половинката му изневерява.
5. Без "Стоп"
Протегнатата ръка с отворена широко длан навън е жест, който трябва да се забрави в Гърция. На други места този жест може и да значи "Стоп", но на гърците той напомня нещо от древността. Именно с него в Гърция по времето на Византийската империя зяпачите са хвърляли парчета въглища и екскременти на разкарваните по улиците престъпници.
6. И без знакът на победата
Жестът на победата или два високо вдигнати пръста, показващи латинската буква V, понякога се използва и за поръчки на нещо в заведение, например две бири. Ако правейки този жест, ръката е обърната с дланта навътре, човек може да има доста проблеми във Великобритания и Австралия. Там вместо поръчка на
две бири например, жестът ще бъде възприет като синоним на среден пръст.