Италиански свещеник, който от години се бори срещу престъпността и разпространението на наркотици в Рим, е бил подложен на "насилствена мафиотска атака" в столицата на страната.
Дон Антонио Колучия, на 49 г., който живее под денонощна охрана поради многобройни заплахи от престъпни организации, е бил нападнат в неделя вечерта с дъски, бутилки и пръчки в квартал Quarticciolo в столицата, където е водил антикриминален марш.
"Времето ви изтича – ще ви убием", креснал някой от прозорец, докато нападението се е случвало на улицата отдолу.
Свещеникът, набелязан от римска мафиотска група заради откровеността си и за това, че е превърнал конфискуваната къща на мафиотски бос в дом за бедни хора и наркомани, е бил изведен на безопасно място от служители от неговата охрана.
"Ще се върна. Ангажирам се да служа на града", каза Колучия пред Roma Today във вторник, след като новината за нападението беше публично оповестена. "Винаги ще се стремя към справедливост за честните граждани, живеещи в този квартал. В неделя бях спрял да говоря с някои младежи, тогава се случи това, което се случи. Положението тук е ужасно."
Той добави: "Мое задължение е да повиша осведомеността в райони, засегнати от наркотици, пренебрегване и разпад."
Луиза Реджименти, съветник по сигурността в региона Лацио, каза: "Това беше насилствена мафиотска атака. Сигурен съм, че Дон Колучия няма да се уплаши, а вместо това ще удвои усилията си да върне достойнството и надеждата на многото честни граждани, живеещи в квартала."
Това не е първият път, когато Дон Колучия се сблъсква с агресия или заплахи от престъпни групировки. Насилствените предупреждения започнаха през 2014 г., когато къщата и колата на Колучия бяха опустошени. През юни 2015 г. двама мъже откриха огън по него, като пропуснаха духовника, но раниха леко минувач.
През август 2023 г. мъж се опита да го прегази със скутер в Tor Bella Monaca, беден квартал в покрайнините на Рим. По-късно нападателят е задържан за опит за убийство. Миналата зима, в същия район, контейнерите за боклук бяха подпалени на метри от мястото, където се очакваше да присъства Колучия.
Десетки свещеници в цяла Италия са били жертви на атаки и сплашване от страна на мафията
Отец Маурицио Патрициело живее под полицейска охрана, откакто бомба, придружена със съобщението "махнете се от пътя ни", избухна миналия февруари до портата на неговата църква в Каивано, град в покрайнините на Неапол.
Заплахата беше отговорът на Камората на битката на Патричело срещу незаконното изхвърляне на токсични отпадъци от страна на мафиотската организация в земеделски земи в региона Кампания в Южна Италия.
Отец Луиджи Чоти живее под полицейски ескорт повече от десетилетие. Свещеникът основава организацията Libera, която идентифицира и отнема конфискуваните активи от мафията и ги използва за хуманитарни цели.
Както сицилианският мафиот Марино Маноя веднъж каза на ФБР, членовете на мафията се смятат за ненаказуеми - дори пред Бог, но наистина се страхуват от църква, която се намесва в бизнеса им или изтъква несъвместимостта между престъпността и евангелието.
През 1993 г. отец Пино Пуглизи осъди мафията в Палермо. Убит е на 15 септември 1993 г., когато навършва 56 години. Беатифициран е през 2013 г.
През март 1994 г. отец Джузепе Диана е убит от Камората в Касал ди Принчипе, близо до Неапол.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как Китай изпревари ОПЕК+ като основен фактор за цената на петрола
Азиатско-тихоокеанските пазари приключиха сесията предимно на червено
Застрахователите очакват през 2026 г. системата "бонус-малус" със сигурност да заработи
Германските фабрични поръчки неочаквано са нараснали за трети пореден месец
Ford предизвиква Tesla със система за подпомагане на водача от трето ниво на автономност
Anthropic набира 10 млрд. долара при оценка от 350 млрд. долара
Покупката на електронна винетка става бързо и лесно през My Fibank
МОН се отказва от интегрирания формат в НВО, остава само математиката
Финансов експерт предупреждава: Моментът не е за инвестиции в злато и сребро
Внимание покрай еврото: Нови онлайн измами дебнат парите ни
Икономист: Таваните на надценките няма да решат проблемите с цените
Жестоко убийство в Кърджалийско: Пребиха до смърт възрастен мъж
И Бенфика ли ще го изгони? Моуриньо плюе играчите си
Мой Пара напусна Септември заради испански слабак
Зографски след историческия скок: Липсваше ми стабилност!
От страх: Сабаленка реши да скатава през новия сезон
Синът на Зидан счупи 30-годишен рекорд
Новият мениджър на Челси е в надпревара с времето
Зимни бюти съвети: как да не „изсъхнем“ през зимата
5 десерта без захар и без печене
Рози от салам – вкусна декорация за мезе
Какво се прави на Бабинден
5 неща, които психотерапевтът няма да ви каже
Нумерологична прогноза за 8 януари
Община Варна възложи обработването на основните улици и булеварди срещу заледяване
НВО по математика в 7 клас няма да включва задачи с елементи от природните науки
Температурата във Варна спадна рязко за 2 часа
Спасиха двама работници, бедстващи на багер заради повишеното ниво на река Арда край Хасково
Двама души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация
Условията за планински туризъм не са добри
Видео показа странен кратер на Марс във формата на пеперуда
Инструмент на МКС наблюдава непознат феномен на 88 км над Земята
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета