Дивайн Чарлтън от Бахамите подобри собствения си световен рекорд и спечели титлата на 60 метра с препятствия при жените на Световното първенство по лека атлетика в зала в Глазгоу (Шотландия).
28-годишната Чарлтън, която преди две години в Белград остана втора, сега бяга много силно и финишира за 7.65 секунди. Така тя подобри собственото си върхово постижение от 7.67 секунди, което постигна на 11 февруари на турнир в зала в Ню Йорк.
Защитаващата титлата си Сирена Самба-Майела (Франция) е втора със 7.74 секунди, а полякинята Пия Скжишовска взе бронза със 7.79.
Бронзовият медалист от преди две години Брайс Хопел (САЩ) стана шампион на 800 метра с 1:44.92 минути, следван от Андреас Крамер (Швеция) с 1:45.27 и Елиот Крестан (Белгия) с 1:45.32 минута. Златният медалист от Белград 2022 Мариано Гарсия (Испания) се класира едва пети.
На 800 метра при жените първа е Циге Дугума (Етиопия) с 2:01.90 минути, а след нея финишираха Джема Рийки (Великобритания) с 2:02.72 и Ноели Яриго (Бенин) с 2:03.15 минути.
В бягането на 1500 при мъжете триумфира Джорди Биймиш (Нова Зеландия) с личен рекорд от 3:36.54 минути. Американците Кол Хокър и Хобс Кеслър завършиха съответно втори и трети с 3:36.69 и 3:36.69 минути.
На 1500 метра при жените се наложи етиопката Фревейни Хайлу с 4:01.46 минути, а тройката отново беше допълнена от представителки на САЩ. Ники Хилтц взе среброто с личен рекорд от 4:02.32, а Емили Макай е трета с 4:02.69 минути.
В щафетите на 4 по 400 Белгия триумфира при мъжете. Джонатан Сакоор, Дилан Борле, Кристиан Игуасел и Александър Доом триумфираха с 3:02.54 минути и защитиха титлата си от Белград 2022. Белгийците стигнаха до успеха след финален спринт на Доом срещу американеца Кристофър Бейли.
Отборът на САЩ, в който беше звездата на тима Ноа Лайлс, водеше почти през цялото бягане, но остана втори с 3:02.60, а на трето място е Нидерландия с национален рекорд от 3:04.25 минути.
В щафетата на 4 по 400 метра при жените Нидерландия в състав Лике Клавер, Кателийн Пеетерс, Лисан де Вите и Фемке Бол взе златото с най-добро постижение в света за сезона от 3:25.07 минути. "Оранжевите" стигнаха до победата след много силен последен пост на Бол, която вчера стана шампионка на 400 метра с нов световен рекорд 49.17 секунди.
Среброто беше за САЩ с 3:25.34 минути, а бронзовите медали за домакините от Великобритания с нов национален рекорд 3:26.36 минути. Защитаващият титлата си тим на Ямайка не завърши състезанието.
Световната вицешампионка на открито в Будапеща 2023 Тара Дейвис-Уудхол (САЩ) спечели златото на скок дължина със 7.07 метра. Нейната сънародничка Монае Николс е втора с 6.85 метра, а за бронза се пребори испанката Фатиме Диама с 6.78 метра.
Олимпийският шампион от Токио 2020 Арманд Дуплантис (Швеция) отново взе титлата си на овчарски скок и вече има осем златни медала в кариерата си от големи първенства. Днес обаче той не се представи на високо ниво и записа само четири успешни опита. Шведът все пак спечели първото място с 6.05 метра, които преодоля от третия опит, след което поиска 6.24 за нов световен рекорд, но направи три фаула.
Двукратният световен шампион на открито Сам Кендрикс (САЩ) спечели трето сребро в зала с 5.90 метра, а вторият от Европейското на закрито в Истанбул през миналата година Емануил Каралис (Гърция) се окичи с бронза с 5.85 метра.
В седмобоя при мъжете сребърният медалист от Белград Зимон Еамер (Швейцария) този път взе титлата с 6418 точки, а втори се нареди Сандер Скотхайм (Норвегия) с 6407. Бронзовото отличие стана притежание на Йоханес Ерм (Естония) с 6340 точки.
В класирането по медали САЩ завършва на първо място с 20 отличия (6 златни, 9 сребърни и 5 бронзови). На второ място е Белгия с 4 (3-0-1), а на трето Нова Зеландия също с 4 (2-2-0).
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Apple на 50 години: Три продукта, които промениха начина ни на живот – и три, които не успяха
Запрянов: Самостоятелна отбрана извън колективната е непосилно бреме за икономиката ни
Войната с Иран прави американската икономика по-доминираща от всякога
Великобритания се опитва да убеди Anthropic да разшири присъствието си в страната
Сърбия е открила експлозиви до "Балкански поток" в близост до унгарската граница
Приходите на Foxconn за първото тримесечие скачат с близо 30%
"Таен клиент" разкри незаконна търговия с лекарство за пчели
Митрополит Киприан и Старозагорската опера с мащабен концерт за Великден
Обедна емисия
Регионален форум обсъди съдбата на заетите във въглищния сектор
Великден в Раковски: Вярващи си пожелаха мир и здраве
"Бъди един от нас: Дари кръв - спаси живот": Старт на кампанията за доброволно кръводаряване
Малдини за Скуадра адзура: Тотален разгром!
Разрив в Барса? Флик коментира гневния Ямал
Малена Замфирова вече гледа с оптимизъм към бъдещето
Босът на Берое беснее: Дузпа за нас, червен картон за ЦСКА!
ЦСКА срещу Барса? Стоичков води голям отбор на новата "Българска армия"
Бомба! Турски гранд брои милиони на Левски за Майкон
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Последен ден от благотворителната кампанията "Купи и дари" във Варна
Запрянов е категоричен: Не сме във война с Иран, НАТО ни пази
Великден в Йерусалим премина при засилена охрана и ограничения
Нова наредба въвежда ясно разграничение между "енергийно бедни" и "енергийно уязвими" групи
КНСБ предлага спешни мерки срещу поскъпването на живота
Тагарев: Идеята за мир в Украйна се приватизира от партийни цели
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация