Последни акценти, нови мерки и изводи от развитието на пандемията COVID-19 в целия свят обобщава АФП, позовавайки се на официални източници.
- Италия се надява да премахне карантината за пътуващи от ЕС, Израел и Великобритания в средата на май, предава БГНЕС.
Италия се надява да успее да премахне карантината, която налага на посетителите от други страни от ЕС, Обединеното кралство и Израел заради пандемията COVID-19, съобщи италианският външен министър Луиджи Ди Майо в събота.
Настоящите ограничения за пристигащите от останалата част от ЕС изтичат на 15 май.
- Ваксини: призиви за разрешаване на износа
Френският президент Еманюел Макрон призова Съединените щати да премахнат всички ограничения за износ на ваксини и компоненти за ваксини срещу COVID-19, които според него ограничават производството в Европа.
От своя страна германският канцлер Ангела Меркел отново изрази своето противопоставяне на отпадането на патенти върху ваксините и също така призова САЩ да отворят "пазара", за да разрешат износа на ваксини и техните компоненти.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел от своя страна заяви, че е готов да обсъди отмяна на патенти, ако "бъдат представени конкретни предложения".
- Индия: записа 4000 смъртни случая на ден
За първи път от началото на епидемията Индия регистрира над 4000 смъртни случая (4 197) за един ден. Общият брой на починалите е 238 270.
Според специалистите най-лошото тепърва предстои, като през следващите седмици се очаква пик на епидемията.
- Гватемала: демонстрация с искане за оставка на президента поради недостига на ваксини
Десетки хора демонстрираха в Гватемала в събота, за да поискат оставката на президента Алехандро Джамати, обвинен, че е отговорен за недостига на ваксини.
- Положението в Индия тревожи африканските лидери
Рекордното разрастване на пандемията от коронавирус в Индия тревожи африканските страни, които освен от регистрирането на индийския вариант на континента са обезпокоени, че това ще ограничи трайно доставките на ваксини, досега осигурявани от азиатския гигант.
- Африканският съюз очаква доставки на ваксини през третото тримесечие на 2021 г.
Центърът за контрол и превенция на болестите на Африканския съюз (Африка CDC) се надява на "отваряне" за доставките на ваксини срещу COVID на континента в началото на третото тримесечие, се казва в доклад на директора Джон Нкенгасонг.
- Четири случая на индийски вариант, съобщени в Южна Африка
Четири случая на т. н. индийски вариант на коронавирус са установени в ЮАР. Всички са наскоро пристигнали от Индия, съобщи здравното министерство в събота.
- Частично премахване на ограниченията в Испания
Испания отмени от нощта на събота срещу неделя извънредното положение в областта на здравеопазването, което е в сила от октомври, разрешавайки на жителите да напуснат региона си, за да сменят въздуха или да се срещнат с роднини, които не са виждали от месеци.
- Франция: лекарите осъждат разхлабването на мерките като по-скоро "политическо" решение, отколкото "медицинско"
Около двадесет лекари и изследователи изразиха съжаление във форум, че постепенното премахване на ограниченията, планирано от правителството пред лицето на COVID-19, се "ръководи повече от политически замисъл, отколкото от целите на здравеопазването".
- Пфайзер/Бионтех: ЕС поръчва 1,8 милиарда дози
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви нов договор за закупуване на до 1,8 милиарда дози ваксини от Пфайзер/Бионтех.
Тези нови доставки, планирани за тази година и до 2023 г., ще дадат възможност за адаптиране към новите варианти на коронавирус, но също така и за ваксиниране на деца и юноши.
- Близо 3,3 милиона смъртни случая
Пандемията е погубила не по-малко от 3 272 332 души по света от края на декември 2019 г., според доклад на АФП въз основа на официални източници.
След Съединените щати (581 504 починали), най-засегнатите страни са Бразилия (421 316), Индия (238 270), Мексико (218 657) и Великобритания (127 598).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Тръмп заплаши Иран с удари по електроцентрали и мостове във вторник
Студен циклон носи сняг за Великден
Ремонти по "Цариградско" и "Самоковско шосе" от 6 април в София заради Giro d’Italia
Затвор за българин след сексуално нападение над непълнолетна във Великобритания
"Черно море" отстъпи на "Славия" с 1:3 у дома
Титуляр на Левски аут за Вечното дерби с ЦСКА?
Левандовски изравни Стоичков
Наказват Неймар за 10 мача заради сексистка забележка към съдия
Италия рискува да загуби домакинството на Евро 2032?
Стоичков се подигра с Кристиано Роналдо
Индзаги на 50: Не смятам да се връщам, в Саудитска Арабия ми е добре!
Седмичен хороскоп за 6 - 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Какво ще е времето през следващата седмица?
Тръмп с нови заплахи: Отворете проклетия проток, вие луди копелета, или ще живеете в ада
Варненският митрополит Йоан: Малцина усещат днес връзка с Христос в себе си
Черно море изненадващо загуби с 1:3 домакинството си на Славия
За 24 часа дизелът у нас поскъпна с още 3 цента
Малена Замфирова: Най-лошото мина
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация