Повече от половината работодатели в България са повишили тази година заплатите на служителите си с до 10%, показва проучване на възнагражденията през 2023 г. на една от водещите компанията за квалифицирани обучения в сферата на човешките ресурси. То е направено сред 350 средни и големи компании от различни сектори на икономиката. С всяка година все повече компании избират да се включат в подобни изследвания, за да сравняват нивото на възнагражденията и очакванията на служителите.
"Компаниите търсят обратна връзка. Има 50% ръст на компаниите, които търсят участие в такива проучвания. Те са с над 115 000 позиции, които реализират. За тях е важно да бъдат добре информирани и да могат да планират дългосрочно", заяви бизнес мениджърът Антония Парапанова в студиото на "България сутрин".
Данните показват, че повечето работодатели увеличават заплатите с около 10% този година, а през миналата е било с 14-15%.
"Така изпреварват ръста на възнагражденията в Европа. Най-много е увеличението в София, Варна, Пловдив, Стара Загора, Русе, Пазарджик. Според данни на НСИ в отделни региони заплатите са два пъти по-ниски - Видин, Кюстендил, Благоевград, Хасково и Смолян", даде пример експертът "Проучване на възнагражденията" в консултантска компания Полет Живина.
Очаквано IT сферата е водеща за по-бързите темпове за покачване на заплатите, следвана от добивната промишленост и фармацевтичния сектор. Проучването обхваща и бонусите, които служителите получават. Те вече се приемат за задължителна част от възнагражденията.
"Някои компании дават бонус "препоръка" за служител, който препоръча друг, който се е задържал в компанията, както и бонус "лоялност" за служител, който се е задържал в компанията повече от определен брой години", посочи Живина пред Bulgaria ON AIR.
Сред очакваните бонуси също са допълнително здравно осигуряване, ваучери за храна. Важно за служителите е и гъвкавото работно време и възможността за работа от вкъщи, каквато предлагат 79% от компаниите.
"Тенденцията на запад не е да се увеличават видовете придобивки, а да се даде на хората да ги изберат - казва им се, че имат право на 250 лв. под формата на бонуси и какви искат да бъдат измежду 50, примерно", заяви Антония Парапанова.
Гостите подчертаха, че има промяна и по отношение на наемането на кадри от чужбина. Държавата все повече опростява този процес и помага на бизнеса при липса на кадри да се внесат от чужди пазари.
"При толкова ниска безработица и липса на кадри е нужна дългосрочна стратегия - българите да не заминат в чужбина, а краткосрочната е замяна на част от позицията с роботи или привнасяне на служители от чужди пазари - Непал, Филипините, Украйна. При нас намират по-висок стандарт, спокойствие и подкрепа", обясни Парапанова.
Данните от проучването показват също, че все повече работодатели дават по-голям платен годишен отпуск - до 25 дни, тенденция, която се забелязва от Ковид пандемията. Внимание се обръща и на психичното здраве на служителите.
"За младото поколение щастието на работното място е по-важно от възнаграждението. Когато компаниите искат да привлекат младите хора, е необходимо да имат подобен пакет, работодателите се интересуват все повече какво е важно за хората. Няма я тенденцията от преди - човек да търси една компания, в която да се докаже и след много години на лоялност да бъде възнаграден", завърши Полет Живина.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Производството и доставките на горива у нас намаляват в началото на годината
Наемането на служители в частния сектор на САЩ се е увеличило повече от очакваното
Wall Street започва търговията с надежда, че войната в Иран е към края си*
Азия се обръща към електрическите автомобили заради кризата с горивата
Mercedes инвестира 4 млрд. долара в американски завод до 2030 г.
Продажбите на дребно в САЩ нарастват по-рязко от очакваното
Нов сигнал за съмнително месо: Затвориха цех в ловешкото село Торос
Изпращаме Кирил Ампов на Лазаровден
Йотова: България е ключов играч за енергийната сигурност на Югоизточна Европа
Георг Георгиев: Служебният кабинет въвлече Украйна в заблуда за PR разходка
Тръмп: Иран иска примирие, но първо да отвори Ормузкия проток
Жителите на Атика получиха спешни сигнали заради бурята "Ерминио"
Донарума с много емоционално признание след провала на Италия
Гибона сред първите с послание към Боби Михайлов на „Герена“
Печално постижение! Челси с рекордни финансови загуби в историята на Висшата лига
Да се смеем ли, да плачем ли?! Ето накъде се придвижи България в ранглистата на ФИФА
Стадионът на ЦСКА е почти готов! + ВИДЕО
Арсенал най-накрая намери звезден нападател
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Цветни маникюри за Цветница
5 забележителни черти на родените през април
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
Какво ще е времето утре?
От днес музеите във Варна са по-скъпи
Георг Георгиев: Служебният кабинет въведе Украйна в заблуда
3-годишно дете увисна на парапет от 8-ия етаж в Ямбол, родителите не били вкъщи ВИДЕО
Костадинов: България действително представлява легитимна военна цел за Иран
Путин възнамерява да продължи войната в Украйна още две години
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията