Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов показа, че е преосмислил намерението си да върне управленския мандат, ако няма 121 депутати за самостоятелно правителство. Пред bTV той съобщи, че ако партията му има 110-115 народни представители, ще се опита да направи кабинет на малцинството.
Борисов разясни и концепцията си за коалиционна култура – малките партии трябва да подкрепят големите, за да има стабилност в държавата. Той съжали, че у нас се случва обратното и че се очаква партията победител да отстъпва.
„Коалиционната култура се демонстрира първо от малките партии, те трябва да помогнат на мнозинството“, каза Борисов и допълни, че така е „в Германия, в Австрия и навсякъде“. Лидерът на ГЕРБ обясни, че в България партиите с по четири-пет процента предварително поставят неизпълними условия за коалиция на големите.Той даде пример с Патриотичния фронт, които скоро казали, че за да подкрепят някакво управление, то трябва да се обяви против членството на Турция в ЕС. „И Реформаторите си поставят условия, и АБВ, и всички. И изведнъж излиза че големите партии, които са победили на изборите, трябва да се съобразяват малките“, възмути се Борисов.
Той призна, че всеки ден му се извиват ръцете от всички партии, които имат шанс да влязат в парламента. ГЕРБ обаче нито веднъж не си поставили условията.
„Ако имаме над 110-115 депутати, първо ще опитаме с правителство на малцинството“, обясни Борисов. На второ място лидерът на ГЕРБ щял да отиде при малките партии и да ги попита при какви условия биха подкрепили неговата политика. „Ако може да се направи кабинет – да, ако не – ето мандата на малките партии“, каза още лидерът на ГЕРБ.
Борисов разясни и виждането си за кризата в Украйна. „Действително ситуацията там е военна, но тя най-малко ще бъде решена, ако започнем да се въоръжаваме или да пращаме военна помощ“, каза той. Според него това ще е най-малкото, което ще уплаши Русия.
„Затова ние трябва стриктно да се придържаме към санкциите, чрез икономически и финансови лостове да заставим президента Путин заедно с Европейската комисия и натовските партньори да седнат на масата на преговорите и до края на октомври-ноември, след като минат изборите на 26 октомври в Украйна, този конфликт да бъде решен по демократичен начин“, каза лидерът на ГЕРБ.
Борисов предупреди, че ако това не стане в следващите месеци и при очаквана газова криза през зимата, конфликтът в Украйна ще е заплаха за цяла Европа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът поскъпва преди влизането в сила на американските санкции срещу Русия*
В Apple се задава краят на ерата на Тим Кук
Андрей Вишкрабка: Удобството е новата валута в електронната търговия
Хакерите обичат портфейли: Кои са невидимите рискове за личните финанси
Приходите на Lenovo надхвърлиха прогнозите в знак за силно търсене на изкуствен интелект
Европа има редкоземни елементи, но засега е зависима от Китай като всички останали
УЗФ стартира национален конкурс по застраховане за ученици и студенти
Черен петък – сезонната разпродажба ли е най-подходящото време да освежите гардероба си и да се облечете за години напред?
Диетолози посочиха храните срещу рак и за здраво тяло
Meta забранява Facebook и Instagram в Австралия за деца под 16 години
Истанбул под засилен контрол след серия смъртни случаи и множество отравяния
Локо вместо Швеция: Виза спънала Айб за по-голям клуб
Ракетата изхвърча рано от борбата за 250 000 паунда
Падт останал в Лудогорец заради децата си
Не ни чака нищо добро след пировата победа над Грузия
Левски продава стария си автобус на друг клуб
Спешна рокада в Левски
Шоколадов сладкиш с 3 съставки и без брашно
Beverly Hills Polo Club: Спортен шик за есента
Красотата на COLLAGENA вече в BioLine.bg на най-добри цени
Нумерологична прогноза за 20 ноември
Таро карта за 20 ноември, четвъртък
Дневен хороскоп за 20 ноември, четвъртък
Тапа на Аспаруховия мост, каква е причината?
"Лукойл" предупреди, че запазва правото да потърси съдебна защита на своите интереси в България
Русия си прави Мондиал за онези, които не се класираха на световното?
Благомир Коцев ще бъде конвоиран от София до Варна в предстоящите дни
От днес влиза в сила зелената зона във Варна
Ето къде няма ток във Варна днес
НАСА показа снимка на 3I/ATLAS от марсианската камера HiRISE (видео)
Откриха две геоложки структури в Италия, които могат да предизвикат силни трусове
НАСА е готова да прекрати договора си със SpaceX в полза на Blue Origin
James Webb откри агресивна черна дупка в ранната Вселена
Обсерваторията „Вера Рубин“ направи неочаквано откритие
Нов лазер може да пробива през дебел лед върху близки космически тела