След като депутатите преодоляха ветото на президента Румен Радев за закупуването на американските изстребители F-16, окончателно предстои страната ни да се сдобие с нови изтребители.
"Това е договор, който отваря големи възможности и след няколко неуспешни опита имаме решение. Той е добър поне по три причини. Първата е, че самият самолет е добър. Сделката е добра, тъй като е постигната по ясно установени правила за чуждестранни военни продажби на САЩ", заяви бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов в "Денят ON AIR".
Той бе категоричен, че не бива цялостното превоъръжаване на армията да завърши само с покупката на осем бойни самолета.
"Аз считам, че това е проектът на бъдещето, който ще позволи България да направи технологичен и организационен скок, който ще ни позволи да извлечем максимална полза от нашето членство не просто в НАТО, а в групата на най-развитите и свободни демокрации", посочи бившият министър на отбраната.
По думите му имаме шанс да тръгнем отново нагоре във военното ни развитие, но няма да стане сделка по сделка, а с национална програма за превоъражаване.
САЩ и Русия официално се оттеглиха от Договора за ракетите със среден и малък обсег на действие. Според Шаламанов ситуацията е много проблемна.
"От страна на НАТО това е позиция за търсене на решения на базата на договори, правила, устойчивост и стабилност в международните отношения. От другата страна засега виждаме играч, който системно нарушава съществуващите договори", коментира Велизар Шаламанов пред Bulgaria ON AIR.
Според него сме в доста асиметрична ситуация, която създава рискове, и то в тази част на Европа, където е разположена България.
Бившият министър на отбраната коментира и поредното вето, наложено от президента. Радев върна на депутатите Закона за военното разузнаване заради промените, които ще позволят цивилно лице да бъде начело на ведомството.
"Тази служба е военна по своята същност. Честите смени, които напоследък имаше - ту военен, ту цивилен, пак военен - създават несигурност и усещане, че зад това се крие нещо друго", коментира Шаламанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Изглежда Тръмп мигна пръв във войната с Иран - ще бъде ли това повратна точка за конфликта?
Парадоксът на златото: Защо благородните метали поевтиняват въпреки войната и петролния шок?
Нова разработка подпомага научния прогрес в лабораториите у нас
Зукърбърг дава на AI роля в управлението на Meta
„Стара планина холд“ очаква близо 10% ръст на приходите за тримесечието
Иранските ракети по най-големия завод за LNG в Катар са преминали защитата на Patriot
С индивидуален подход лагерът на SENSHI изгражда шампиони
Националната тол система вече помага на шофьорите с интерактивни карти
Причините някои деца да се разболяват по-често от други
Преди новите валежи: Преливат язовирите "Асеновец", "Пчелина" и "Панчарево"
С индивидуален подход лагерът на SENSHI изгражда шампиони
Лудогорец с важно решение в битката за титлата
Томас Тухел с важни промени за Англия
Любо Ганев прие рекорден бюджет от над 8 млн. евро
Задава се скандал в Итаиля: Гатузо скочи на Киеза
Гранд в Европа уволни треньора си
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
С индивидуален подход лагерът на SENSHI изгражда шампиони
Започва възстановяване на осветлението по ул. „Девня“ във Варна
ОУ „Добри Чинтулов“ е първенец по мини футбол за V-VII клас в „Ученическа купа Варна – 2026“
Внимание! Тонове храна с неясен прозиход са пускани в търговската мрежа незаконен склад в Хасково
Румъния обявява криза с горивата, a ние кога?
456 души са загинали, а 8294 са пострадали във "войната" по пътищата за година у нас
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот