Ново проучване на общественото мнение в Гърция прогнозира незначителна преднина от 1 процент преди референдума в неделя на лагера, който подкрепя споразумението, предложено от международните кредитори на страната, предаде Ройтерс.
44 на сто от участниците в допитването на "Ипсос" възнамеряват да гласуват с "да", а 43 на сто - с "не". Самият социологически институт предупреждава, че резултатите са прекалено близки, за да може да се прогнозира изходът от референдума.Това е петото публикувано проучване по темата и четвъртото, което отрежда лека преднина на поддръжниците на
предложеното от кредиторите споразумение.
Междувременно гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис отхвърли категорично твърденията на вестник "Файненшъл таймс", че страната му подготвя резервни планове за евентуално "подстригване" на депозити, предаде Ройтерс.
Авторитетният британски ежедневник писа снощи, че е възможно Гърция да конфискува 30 процента от влоговете в размер на над 8000 евро.
Варуфакис побърза да определи в Туитър тази публикация като "злонамерен слух". Председателят на Асоциацията на гръцките банки Лука Кацели също отхвърли твърденията на "Файненшъл таймс" като "напълно неоснователни" и "в сферата на фантазиите".
"Такива сценарии няма в никоя гръцка банка, дори на теория", увери Кацели.
Германският министър на финансите Волфганг Шойбле заяви, че провалът на преговорите с Гърция е бил очакван, тъй като страната "не иска никаква програма за реформи", предаде Франс прес.
"Когато се запознахме с икономическите данни и при условие че вземахме на сериозно изявленията на (гръцкия премиер) Алексис Ципрас преди и след (избирането му на поста в началото на тази година), можеше да предположим с увереност, че гръцкото правителство не иска никаква програма за реформи", казва Шойбле в интервю за днешния брой на германския вестник с най-голям тираж, "Билд", ден преди предстоящия утре в Гърция референдум дали да бъдат приети условията, поставени от международните кредитори.
Той обяснява, че по тази причина "още от началото (е бил) твърде скептичен що се отнася до резултата от разговорите с правителството в Атина". "Това, че този скептицизъм накрая се потвърди, изобщо не ме учудва", доверява Шойбле.
Германският финансов министър е известен със своята твърда позиция към Гърция.
Шойбле казва, че само гърците могат да отговорят на въпроса дали ще останат в еврозоната или не. "И едно нещо е ясно: ние няма да изоставим хората в Гърция", подчертава той.
Германският финансов министър определя като "сравнително малка" "опасността от заразяване" на други европейски банки вследствие на ситуацията в тази страна. "Банките (в Гърция) са затворени за момента" и европейската система за банков надзор "наблюдава ситуацията", се аргументира той.
Шойбле отбелязва още, че пазарите са реагирали много предпазливо на събитията от последните дни. "Това показва, че проблемът може да бъде овладян", изразява увереност той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Най-голямата икономика в Европа губи още въздушни връзки
Nvidia планира инвестиция от 1 млрд. долара в Nokia
"Софарма" ще издаде три емисии варанти
Партньорство с Westinghouse ще изгражда нови ядрени реактори за 80 млрд. долара в САЩ
„Неохим“ свива загубата за деветмесечието след 2,3 млн. лева печалба за третото тримесечие
INSAIT получава ново дарение от 1 млн. долара от Google
Централна емисия
Радев: Правителството носи отговорност за договора с "Райнметал"
Младите лекари отново излъгани? Депутатите не се разбраха за увеличението на заплатите (ВИДЕО)
Пазарджик е на тръни заради Левски
Тунчев се закани на Левски: Силни са, но...
Трус в ЦСКА! Голям шеф напусна "червените"
ВИДЕО: Спартак Плевен - Ботев Пловдив
Как Брайтън изпусна Виктор Гьокереш
Тунчев: Не беше лесно, има затормозяване
Меркурий преминава в Стрелец на 29 октомври – възможни са напрежения в общуването
Книга събира 30 практики, които помагат за изчистване и балансиране на енергийното поле
Психолог: Гневът е нормална емоция и показва, че детето преживява нещо важно за него
Бъди звездата на града с новата колекция NINE WEST!
В крак с модата: Палта за есен/зима 2025/2026 (+Снимки)
Живот без изтощение: Лесни навици за здраве всеки ден
Оставиха в ареста варненец, обвинен в разпространение на марихуана
Академия за бременни се провежда във Варна
Как да реагираме при среща с мечка?
Какво време ни очаква в сряда?
Спипаха млад мъж, 2 часа след полунощ, с дрога във Варна
Ясни се първите победители в Общинските ученически игри 2025/2026
За първи път заснеха изхвърляне на плазма от звезда – аналог на Слънцето
Изумително откритие: Живот под ледената шапка на Арктика
Вулкан в Космоса: За първи път е открит спътник на планета извън Слънчевата система
Откриха къде на Марс може да има канали с течна вода
Китай планира създаването на експериментално слънце до 2027 г.
Мистериозно: НАСА блокира достъпа до информация за астероид 2025 US6