Ана и вълците

Фестивалът “Един свят” беше открит с интимния филм за убитата руска журналистка Анна Политковская - “Писмо до Анна”
9 май 2008 13:18, Петя Славова
Ана и вълците
Кадър от филма. Снимка: Един свят

Вече знаете за първото издание на фестивала “Един свят” у нас, чакахме го дълго и най-накрая започна. 

Филмите, които се прожектират на него, отбелязват най-важните събития, които се случват в момента по всички краища на света. Фестивалът е различен, защото не се затваря единствено в границите на документалното кино, а се занимава с още куп интересни събития.
 
Откриването бе на 7 май в Дом на киното. Два часа преди това бе открита и изложбата на чешкия фотограф Ян Шибик
 
Композициите в нея са 65 и наистина са страховити - деца без ръце, размириците в Косово, глад, мизерия и смърт лъха от фотосите на изложбата. Показвайки най-страшното в човека, творбите искат да събудят и у всекиго по нещо, което да ги стресне и върне към толерантността.
 
Историите, запечатани в един миг, са провокиращи и показват до къде стига пределът на човешките страхове, комплекси и жестокост. 
 
Такива са и филмите, които се прожектират в Дом на киното, Чешки център, Френски институт, Полски институт и залата България-Корея в подлеза на НДК.
 
Един от най-силните е “Писмо до Анна”, който откри фестивала на 7 май. Филмът е за руската журналистка Анна Политковская.
 
Нейната съдба се превърна в една от най-злополучните и същевременно стряскаща с незачитане на всякакви цензури в политиката. Тя е един от най-смелите съвременни бойци, загубила живота си именно затова, което е правила.
 
Не хвърляше бомби, не убиваше хора, но разкриваше истината за тези, които го правят. И така притежаваше най-страшното оръжие – свободата от страха и силата на думите.
 
Всички знаем за нейното грозно и дръзко убийство, но защо именно то се случи?
 
“Писмо до Анна”  ще разкаже за нея, за страховете й, за стремежите й.
 
Филмът е най-съкровената изповед на известната журналистка. Той подрежда кратките и по-далечни разходки на Политковская през годините, когато тя се среща с Ерик Бергкраут. Когато разбира за смъртта на Анна, режисьорът събира заснетите срещи с журналистката и прави впечатляващия си филм.
 
Беседа на Ана – сама със себе си, с чеченските семейства, с откраднати кадри от тайните на войната. Беседа за Ана – от дъщеря й Вера, от сина й Иля, от сестра й, от вечно чакащия съпруг Александър Политковски, от главния й редактор в “Новая газета” – Дмитри Муратов и от Гари Каспаров. Беседа от хората, които са се страхували за нея и от нея.
 
Филмът търси отговор за случилото се и от руския президент Путин, немския канцлер Ангела Меркел, френския президент Никола Саркози, британския премиер Гордън Браун и американския президент Джордж Буш.
 
Един от гостите на фестивала – Григори Амнуел от Русия е бил приятел на Анна Политковская. На 9 май той ще гостува в Дом на киното, където ще представи своя филм “Реакция”. Прожекцията е от 21.00 часа.
 
Следващата прожекция на “Писмо до Анна” пък е в Дом на киното на 10 май от 20.30 часа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Спонсорирано съдържание