Ако силите на Муамар Кадафи предприемат бомбардировка и сухопътна атака срещу контролирания от бунтовниците Бенгази, това ще доведе до огромен брой цивилни жертви, предупреди Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун, цитиран от ДПА.
Убийството на невъоръжени мирни граждани е престъпление срещу човечеството и отговорните за него ще трябва да отговарят пред правосъдието. Насилието трябва да спре, заяви той, цитиран от Франс прес, при посещение в Гватемала за среща на президентите на страните от Централна Америка, посветена на сигурността.
Офанзива срещу такъв градски център би изложила на голям риск живота на много мирни граждани, каза говорителят на ООН Мартин Несирки.
Генералният секретар призовава всички страни в конфликта да пристъпят към незабавно примирие и да спазват резолюция 1970 на Съвета за сигурност.
Резолюция 1970 бе приета единодушно на 26 февруари. Тя налага оръжейно ембарго на Либия и забрана за пътуване и замразяване на авоарите на Кадафи, членове на семейството му и на високопоставени либийски представители, пише БТА.
Междувременно Съветът за сигурност на ООН се споразумя по проекторезолюция, предвиждаща забранена за полети зона над Либия, предаде АФП, позовавайки се на дипломати. Проекторезолюцията ще се гласува в четвъртък.
По-рано либийската телевизия излъчи обръщение на либийската армия, която даде ултиматум на жителите на град Бенгази - столицата на опозицията, до полунощ местно време (22 часа по Гринуич) да напуснат завзетите от бунтовниците райони и местата край оръжейни складове, съобщи Ройтерс.
Според местното население обаче в града е спокойно след ултиматума.
Животът в Бенгази тече нормално, казал по телефона местен жител. Информацията е потвърдена и от лекар от една от болниците в града.
Няколко линейки се движат между Бенгази и Адждабия, посочил той, имайки предвид разположения западно от Бенгази град, където имаше сражения между правителствените сили и силите на опозицията. Това нямаше да е възможно, ако войските на Кадафи наближаваха Бенгази, подчертал лекарят.
Пред ливанската телевизия Ел Би Си Ти Ви полковник Кадафи каза, че не очаква битка в Бенгази (средище на създадения от бунтовниците преходен национален съвет) и че либийският народ съдейства за прочистването на града от всякакви "елементи на Ал Каида".
В интервю за френския в. "Фигаро" Муамар Кадафи изключи диалог с бунтовниците, които смята за агенти на "Ал Кайда". Това не са хора, с които можеш да планираш диалог, понеже „Ал Кайда“ не влиза в диалог с никого. Ако светът иска да разговаря с "Ал Кайда", да влезе в диалог с Бин Ладен, каза либийският лидер.
"Моя грижа е да освободя населението от въоръжените банди, завзели Бенгази, казва в интервюто Кадафи, след като ден по-рано заяви, че е решен да смаже враговете на режима. Ако използваме сила, за един ден ще си върнем контрола над страната", твърди той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Азиатските пазари затвориха на червено на фона на крехкото споразумение на Иран и САЩ
Клисурски: България ще загуби около 0,5 млрд. евро от конфликта в Близкия изток
УЗФ организира кариерното изложение Career Mode: 2026 | УЗФ
ЦКБ отбелязва 35 години доверие, стабилност и развитие
Европейските банки очакват AI бумът да доведе до увеличаване на броя на служителите
Промишленото производство в Германия разочарова още преди войната в Иран
БАБХ спря 190 кг потенциално опасни храни за детски градини във Враца
Университетът по застраховане и финанси организира кариерното изложение Career Mode: 2026 | УЗФ
Ученици в София боядисват яйца за Великден, без българска делегация до Ерусалим
Рядко планетарно подреждане през април 2026 г. променя живота на 5 зодии
Сектор "Г" обяви шествие за Вечното дерби ЦСКА – Левски
Тунчев с план как да изненада Левски
Мачовете по телевизията днес, 9 април
В ПСЖ съжалява, че не биха Ливърпул с повече
Задават се големи промени в Левски
Назоваха звездно каре, което ще донесе огромна радост на ЦСКА
Университетът по застраховане и финанси организира кариерното изложение Career Mode: 2026 | УЗФ
Вкусен козунак без много месене
3 зодии с голям късмет след 9 април 2026
5 постни рецепти за Разпети петък
Губана – италиански козунак с плънка
10 знака,че той само ви губи времето
Университетът по застраховане и финанси организира кариерното изложение Career Mode: 2026 | УЗФ
Студ сковава Североизтока в събота
76 души са загинали при трудови злополуки у нас през 2025 г.
ЕЦБ: Преходът от лева към еврото в България има ограничено въздействие върху цените
Камион блъсна и уби пешеходка в София
Във Варна приемат документи за подкрепа на двойка с репродуктивни проблеми
Скрит фрагмент под Калифорния може да предизвика разрушителни земетресения
Животът на Луната: Какви предизвикателства крие за човешкото тяло?
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“