Ще спре ли Европа да бъде енергийно зависима от Русия?

Това не може да стане за една нощ
193
Ще спре ли Европа да бъде енергийно зависима от Русия?
Снимка: Pixabay

Сякаш пандемията и нарастващата инфлация не бяха достатъчни, европейците са изправени пред друг източник на зимно недоволство: енергийна криза. Скъсяването на доставките накара цената на електроенергията да достигне рекордни нива, точно навреме за най-студения сезон. Освен това рискува да изостри тревожната ситуация в Украйна. Тъй като Русия натрупва сили на границата, зависимостта на Европа от руския газ ограничава възможностите на Запада за спиране на инвазията, пише bloombergtv.bg.

Европейските лидери трябва да отговорят. Намаляването на вноса на руски газ и подобряването на достъпа до алтернативни енергийни източници ще бъде от полза за региона като цяло, а също и за климата. Това означава допълнително инвестиране в съхранение на газ и друга енергийна инфраструктура, ускоряване на приемането на възобновяема енергия и разширяване на използването на ядрената енергия. Чрез по-тясно координиране на политиката европейските нации могат да изградят по-устойчив енергиен сектор и да попречат на руския държавен глава Владимир Путин да използва енергията като оръжие за разделяне на Запада.

Тъй като Европа се намира в процес на загърбване на въглищата, а газовите ѝ залежи се изчерпват, регионът се нуждае от външни доставки. В тази връзка Старият континент разполага с регулации за намаляване на влиянието на руския енергиен гигант „Газпром“, но въпреки това Русия остава най-големия доставчик на газ за региона, който представлява близо 47% от вноса на природен газ в Европейския съюз (ЕС) през първата половина на тази година.

Зависимостта е особено забележима в Централна и Източна Европа. „Газпром“ също разполага със значителен капацитет в европейските подземни газохранилища, особено в Германия, което дава на Москва още по-голямо влияние върху способността на континента да се справи с нестабилните пазари и смущенията при доставките.

Това руско влияние ще нарасне със завършването на газопровода "Северен поток 2", който трябва да транспортира газ под Балтийско море до Германия. Въпреки че проектът ще подобри капацитета на „Газпром“ за директно снабдяване на Западна Европа — и следователно на теория ще облекчи бъдещия недостиг на енергия — той също така ще увеличи влиянието на Русия върху европейските доставки и (може би контраинтуитивно) ще направи ЕС по-уязвим. Като минимум, новото правителство на Германия трябва да гарантира, че процесът на сертифициране на газопровода остава на пауза, докато Русия продължава да заплашва Украйна.

Енергийните предизвикателства на континента обаче надхвърлят сегашното противопоставяне. Въпреки че природният газ остава от решаващо значение за отоплението и промишлеността, Европа ще трябва да подкрепи повишаването на енергийната ефективност, подобряването на инфраструктурата за втечнен природен газ и по-специално разширяване на капацитета за съхранение на газ, който остава неравномерно разпределен в целия континент и затруднява покупките, когато цените са ниски.

Най-важното е, че правителствата трябва да ускорят преминаването към по-чиста енергия. Насърчаването на съществуващите предложения на ЕС за увеличаване употребата на водород би помогнало на страните и индустриите да се откажат от природен газ, както и допълнителното съхранение на енергия, произведена от възобновяеми източници. Но както признаха държави като Франция, Нидерландия и Великобритания, засилването на енергийната независимост на Европа — да не говорим за постигането на целите ѝ за климата — просто не е правдоподобно без значителни нови инвестиции в ядрена енергия. Ядрената енергия вече е част от плановете на Полша за премахване на въглищата от енергийния ѝ микс и може да помогне на други страни да направят същото. Лидерите в държави, където ядрената енергия е изправена пред обществен скептицизъм, като Германия, трябва да направят повече, за да разсеят погрешните схващания относно рисковете и разходите, особено след като по-безопасните, по-малки реактори започнат своята търговска дейност.

Европа не може да прекъсне зависимостта си от руския газ за една нощ, но може да избегне да бъде държана като заложник. Чрез приемането на координирана стратегия за диверсификация на своите енергийни ресурси, европейските лидери могат да намалят както своята уязвимост към прекъсванията на доставките, така и способността на Путин да влияе на региона.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


193
Още по темата: РусияЕвропа
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
151
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Баба Меркел ще трябва да си гори килотите в тецовете.
150
4
 
9
 
! Отговори
Дожвани Стрихуя преди 2 години
Колкото повече мърда Европа, толкова по- болезнено и по на вътре и се намества, ха, ха
149
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Стига сте преписвали от другите! Напрегнете поне малко остатъците си от мозък, за да направите и малко собствени идеи! А за въпроса - не няма да стане, освен ако Европа не се пренесе на руската територия, което не може да се постигне само със съгласие!
148
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не, няма да спре!
147
1
 
14
 
! Отговори
знайко преди 2 години
Парадокс: САЩ купуват руски газСАЩ отдавна се опитват да изтласкат Русия от европейския пазар на природен газ. Парадоксално е, че сега тъкмо американците явно са започнали да купуват руски втечнен газ. Как се обяснява това?
146
1
 
13
 
! Отговори
Лекар преди 2 години
Дъра бъра. Няма как да стане. Може относителна независимост, но пълна, не. Това обаче може да стане с много ядрени мощности, а не жентърски веи
145
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И какво като европейците се откажат от въглищата? Ами нищо, останалият свят и най-вече САЩ и Китай нямат такива радикални намерения. Китай обяви, че ще се откаже от въглищата напълно чак към 2060 година, когато, между другото, не се знае дали от европейските зелени настроения ще остане нещо. Китай като световна работилница има тежка и енергоемка промишленост, изнесена там и от европейците. А въгледвуокисът от Китай чрез атмосферната циркулация пак ще стигне до Европа.
144
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Причината за неблагоприятната енергийна зависимост на Европа от Путин и неговото обкръжение е самата Европа и недалновидната дългосрочна политика в енергетиката на европейските политици. Явлението Грета Тунберг носи търговска марка произведено в Европа. А безпокойството на германците към ядрената енергетика също е провокирано от влиятелни немски политици чрез медиите за масова манипулация. Най-абсурдната енергийна политика в света е европейската.
143
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако Европа престане да бъде енергийно зависима от Русия, ще стане енергийно зависима от някой друг. А Русия е вного по-надежден доставчик. Къде са обещаваните американски танкери с втечнен газ. Намериха си по-изгоден пазар и забравиха за Европа.
142
0
 
13
 
! Отговори
не може да бъде! преди 2 години
Главният проблем изобщо не е в това дали европейците ще стоят на тъмно и студено. Главният проблем е в това ,че природният газ е важна суровина за много производства на торове,за топене на метали,за производство на полиетилен/полипропилен ,във фармацевтиката и козметиката,в автомобилното производство.Има вече достатъчно информация кои заводи съкращават производството,преминават на намален работен ден,спират временно или затварят,някои обявяват фалит !?Вече доста работници са в безтегловност!
141
3
 
19
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 години
До Анонимен/167".... и намали и дори спря доставката" - нито е намалил, нито е спрял която и да е доставка, а даже ги е увеличил с 20% - на границата на възможностите си. Но про'стият европеиден тро'л се изхранва с лъжите на брщкселския комисариат по ценностите... нали?!
140
1
 
16
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 години
До Анонимен/168"Полша изгради най - големият терминал за втечнен газ в Европа." - който без кризи, причинени от плиткоу'мието на Брюксел, очевадно стои празен, поради неспособността на бедните европейци да се конкурират с платежоспособните азиатски клиенти.
139
2
 
9
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 години
До Очевидно"Но на практика постоянно има някакви проблеми." - да проблемите ги има и са в Брюксел. Но неграмотният и про'ст матрял не търси друго решение за там.
138
2
 
14
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 години
До ТИ ДА ВИДИШ!/171"Германия захранва Полша и Украйна с газ от Северен поток 1 след като руснаците спряха ЯМАЛ!" - Пич, Русия не е спирала никакви доставки на газ. Който си е поръчал и платил - си е получил газта. Ако Полша и Украйна са поръчали и платили - получават си газта през друга тръба. Ако не са поръчали и платили - могат да си купят от Германия.
137
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Европа не може да има енергийна сигурност, докато съществува дълготрайната политика на немските шутки.
136
2
 
24
 
! Отговори
ТИ ДА ВИДИШ! преди 2 години
До АнонименИ затова от 5 дни Германия захранва Полша и Украйна с газ от Северен поток 1 след като руснаците спряха ЯМАЛ! Не разбрахте ли че без Русия цял ЕС ше умре от стут и натъмно!
135
6
 
29
 
! Отговори
Глас от изток преди 2 години
Европа не може да диша без Русия. Не само газ и нефт, ами нямат и дърва и въглища. Дърва и въглища от Сибир ще им карат. Добре че Русия е милостива с Европа иначе върти крана и конец))))
134
24
 
4
 
! Отговори
Очевидно преди 2 години
Руският газ теоретично е най-надеждния вносен енергоносител. Но на практика постоянно има някакви проблеми. Няма друг начин, трябва да се търсят алтернативи.
133
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
164 Ямал минава точно през Полша и газта е руска. Хайде стига вече фантазии. Поне да беше казал че норвежците носели. Пък ти американци та американци. Ми нема ги никви за 3 години един кораб да е минал. Символично. Изобщо не се и опитвай да мажеш по теми по които не разбираш. И си пий хапчетата.
132
35
 
1
 
! Отговори
от Унгария преди 2 години
До 160 Изобщо не си в час!1 Полша има един от най големите терминали за американска газ те нямат проблеми с газта и цената и именно поради тази причина!2 Украйна купува репресивна газ от ПОЛША не от Германия, те нямат възможност физически да купуват от Германия! 3 От руският ценови рекет на газта страда САМАТА ГЕРМАНИЯ и страни като България, Австрия, Словакия, които купуват главно руска газ! 4 Унгария има директна връзка СЕВЕР- ЮГ с полския терминал за щатска газ!