IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо нестинарството стана трън в очите на Църквата?

Според някои хора танцът върху жарава е връзка с друг свят

Защо нестинарството стана трън в очите на Църквата?

В навечерието на нестинарските игри, сливенският митрополит Арсений забрани носенето на икони от нестинарите. Танцът върху огъня е признат от ЮНЕСКО като част от световното културно наследство, но се оказа неприемлив за църквата.

В странджанското село Българи от векове се изпълняват нестинарските танци

На 3 юни е празникът на светите Константин и Елена по стар стил. В селото хората се готвят за най-тайнствения си ритуал.

В центъра на селото се разгаря жаравата, а Ирина Митрева, която танцува в огъня повече от 30 години, се готви да влезе отново – въпреки забраната от Църквата.

"Ако ме прихване, ще вляза, Ако не ме прихване, как ще вляза? Усещането е при всеки индивидуално", коментира тя пред телевизия Bulgaria ON AIR.

Според местните танцът върху жарава е връзка с друг свят. Огънят е свещен, а нестинарят – посредник между видимото и невидимото. Така вярват хората в Странджа.

"Нека да оставим хората в Странджа, нестинарите, да бъдат медиатори между нашия, земния, и другия свят на непознатото, защото нестинарството е точно това – огънят е земната проекция на Слънцето. Нестинарите, които минават през жаравата, са медиаторите между двата свята", каза главният уредник на Етнографската експозиция при РИМ-Бургас Пламена Кирова.

Митрополит Арсений обаче осъжда нестинарството като "езически култ".

"Забраняваме нестинарските игри да почват от православен храм и да се предоставят свети икони за тези кощунствени ритуали. Обръщаме се с отеческа молба към организаторите и участниците в такива развлечения, ако не могат да се откажат напълно от тях, то поне да не ползват православни икони и други християнски символи и да спрат да заблуждават и себе си, и наблюдаващите този езически ритуал, че той има нещо общо с християнството, защото няма", гласи позицията му.

Не на това мнение обаче е уредникът на Етнографския музей.

"Въпросите на Борис преди да приемем християнството и отговорите на Папа Николай I тогава, да ги прочете между редовете и да разбере как и защо към нашите си празници, които християнството заварва по нашите земи, са прикрепени църковните празници и целият църковен календар", обясни Кирова.

В Българи отново се готвят да изпълнят ритуала и тази година. Това не е и първият път, когато Църквата се обявява против обичая.

Вижте повече в репортажа на Стиляна Георгиева

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата