IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Повторен оглед на кораба "Илинден" под водата

Експертите още нямат категорично мнение какво е причинило потъването

Повторен оглед на кораба "Илинден" под водата

Прави се повторен подводен оглед на кораба "Илинден", съобщи българското Министерство на транспорта.
 
Все още не е изяснено безспорно какво е причинило потъването на туристическия кораб, става ясно от информация на разследващия екип, изпратен от министерството в Охрид.

Експертите от Македония, България и Хърватия работят по няколко предполагаеми версии.

Те са анализирали детайлно филмирания подводен оглед на кораба и са констатирали, че няма пробойни по корпуса.

Валът е здрав от двигателя до винта. Винтът се е въртял до съприкосновение с дъното, за което свидетелства загребната следа в пясъка.

По време на анализа е установено скъсано дясно въже за управление на перото, което е основен елемент за управление на кораба. Перото е отклонено на около 20 градуса наляво.

Този факт изглежда нелогичен на експертите и е във фокуса на разследването.

Подобно изкривяване би отвело „Илинден” към плитчините до брега.

Водолази отново ще огледат кораба, за да се избегнат спекулации.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата