Автобиографичната книга на Адолф Хитлер “Моята борба” се превърна в бестселър в Турция, предизвиквайки притеснения за нарастване на анти-семитски настроения в страната, съобщи ВВС. Книгата е продадена в повече от 50 000 копия от началото на януари.
Анализатори споделиха тревогата си, че конфликтът в Близкия изток и водената от САЩ война в Ирак може би са наляли огън в екстремистката идеология.
Турция е приятелски настроена към евреите още от времената на Османската империя, когато един от султаните предложил защита на евреите, бягащи от Испания през 15 век.
Евтино издание с меки корици на автобиографията на фюрера сега струва 4.50 долара и е сред най-продаваните книги в Турция.
Огуш Текташ, собственик на Мефисто – един от издателите на книгата, които наново публикуваха 500-те страници, заяви, че “Моята борба” винаги е била “дремещ, таен бестселър”. “Изваждаме книгата от килера по чисто търговски причини”, добави той и обясни, че компанията му се интересува единствено от парите.
Собственикът на издателската къща, Сами Килич, обаче призна, че “Моята борба” се купува предимно от млади хора, повлияни от международната политика.
Догу Ергил, политолог от Университета в Анкара, смята, че скорошните развития в Ирак и Близкия изток може би са подбудили анти-семитски и анти-американски чувства сред дясноцентристките ултранационалисти и ислямските екстремисти.
“Няма обективна причина за анти-семитски настроения в Турция”, коментира той и допълни, че Хитлер винаги е бил смятан за “престъпник” и “маниак” в мюсюлманската държава.
“Все пак, някои чувстват, че съществува някаква международна конспирация, водена от т.нар. кръстоносци – САЩ и може би Запада като цяло, и ционистите”, каза още Ергил. “Моята борба”е написана от Хитлер през 1925 година, а в Турция е публикувана за пръв път през 1939 г.
В мюсюлманската държава има силно еврейско присъствие – 22 милиона евреи, повечето от които живеят в Истанбул. В Германия “Моята борба” е забранена за продажба и може да бъде открита само в библиотеките за изследователски цели.

След като обяви, че НАТО е в „мозъчна смърт“, Макрон предвижда и края на Г-20
Европа настоява, че има още работа по мирния план на Тръмп за Украйна
Кадър на деня за 22 ноември
Кризата с учителите в Европа няма да се реши само с пари за заплати
ОАЕ планира да инвестира 1 млрд. долара в AI инфраструктура в Африка
Gemini 3 – новият водещ AI модел на Америка, който засенчи конкуренцията
Чист въздух у дома: Практични съвети за премахване на токсини и прах
Рецепта за хрупкави хапки карфиол без пържене
Финансов късмет за 6 китайски зодии на 23 ноември
Антон Станков за Коцев: Раздава се правосъдие чрез мерките за неотклонение
Спортът по телевизията днес, 23 ноември
Мачовете по телевизията, днес 23 ноември
Наполи се върна към победите и на върха
Хиксоманията на Юве продължава
Героят за ЦСКА разкри кое е най-важно за отбора
ЦСКА е жив и гладен! Звярът се върна по-силен!
Дневен хороскоп за 23 ноември, неделя
Любовен хороскоп за 24 – 30 ноември
Поверия за 24 ноември – Света Екатерина
Често задавани въпроси за първото бебешко легло
МЕГА Черен петък от VITAGOLD! Отстъпки, които не са за изпускане!
Седмична нумерологична прогноза за 24 – 30 ноември
Седмичен хороскоп 24 ноември - 30 ноември 2025
Продадоха златна тоалетна за 12 милиона долара
Загуба за хандбалния Спартак
Украйна и САЩ обсъждат плановете за мир в Женева
Илиев: Не принуждавахме противника да бяга, това ни коства и загубата
Киселова за референдума за еврото: Пак бих постъпила така!
От НАСА предупреждават: Големите американски градове потъват
Пилот на United Airlines: Самолетът бе ударен от космически отпадъци
Съществуването на НЛО „вече не е под въпрос“, твърди американски режисьор
Спорите на мъха оцеляват 9 месеца в космически вакуум
Морските костенурки притежават мистериозна суперсила
Алтернатива на SLS: Blue Origin ще създаде по-мощна версия на ракетата New Glenn