IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо Тръмп иска Гренландия?

Островът е географски част от континента Северна Америка

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Доналд Тръмп наскоро засили заплахите си да поеме контрола над Гренландия, за която отдавна твърди, че трябва да премине под контрола на САЩ. Президентът на САЩ заплаши с наказателни мита Дания, която има контрол върху автономната територия, ако не се подчини на исканията му. Той отказа да изключи използването на военна сила за окупирането на острова, за който премиерите на Дания и Гренландия настояват, че не е за продан, пише The Times.

В последната си реч за състоянието на съюза Тръмп каза, че подкрепя жителите на острова да определят собственото си бъдеще. Но след това добави за самоуправляващата се територия: "Наистина се нуждаем от нея за международната световна сигурност. И мисля, че ще го получим. По един или друг начин ще го получим."

Тръмп първоначално се заинтересува по време на първия си мандат в Белия дом, след като беше предложен от неговия приятел Роналд Лаудър, наследник на козметичната марка Estée Lauder.

Тръмп каза, че вижда това като "голяма сделка с недвижими имоти" и е станал по-убеден, когато е научил повече за стратегическото значение на острова и богатството на природни ресурси на Арктика. Той възложи на малък екип да подготви опции, включително дългосрочна сделка за наем, която не се различава от споразумението за собственост в Ню Йорк.

Тръмп изложи основните геополитически причини на своята пресконференция в Мар-а-Лаго като желание да осигури Гренландия "за защита на свободния свят", което предполага, че тя е застрашена от Китай и Русия.

Тръмп отдавна гледа на Америка като на глобална битка за власт с Китай и това също е в основата на плановете му за Панамския канал.

Кой притежава Гренландия?

Гренландия, най-големият остров в света, който не е континент, е автономна територия в рамките на Кралство Дания, която има свой собствен език, флаг и политически институции. Паричните, отбранителните и външните работи попадат под контрола на Дания.

Норвегия управлява Гренландия по силата на споразумение със скандинавските заселници през 1261 г., попадайки под обединението на Дания, Швеция и Норвегия от 1397 до 1523 г., докато Швеция се оттегли, и накрая попада под едноличен датски суверенитет с Договора от Кил от 1814 г.

Колониалният статут на Гренландия приключи с датската конституция от 1953 г., оставайки в рамките на Дания. Законът за самоуправление от 1979 г. даде на законодателната власт на Гренландия повече автономия и през 1985 г. тя напусна Европейската икономическа общност, предшественик на ЕС. Гренландия получи самоуправление през 2009 г., но продължава да получава годишна субсидия от Дания. Неговите граждани запазват гражданството на ЕС, както и датското гражданство като отвъдморска територия на ЕС.

Лидерите на ЕС отговориха на коментарите на Тръмп за Гренландия, като го предупредиха. Олаф Шолц, германският канцлер, каза, че "границите не трябва да се преместват със сила", добавяйки: 

"В моите дискусии с нашите европейски партньори се появи известна липса на разбиране по отношение на последните изявления от САЩ."

Жан-Ноел Баро, министър на външните работи на Франция, каза: "Очевидно няма въпрос ЕС да позволи на други нации в света... да атакуват неговите суверенни граници".

Русия също отправи предупреждение . "Арктика е зона на нашите национални интереси, нашите стратегически интереси", каза говорител на Кремъл. "Ние сме заинтересовани да запазим атмосферата на мир и стабилност в Арктическата зона. Наблюдаваме доста драматичното развитие на ситуацията много внимателно, но засега, слава Богу, на ниво изявления.

Основният износ на Гренландия е рибата, но тя е богата на до голяма степен неизползвани минерални и въглеводородни ресурси. Рибата и скаридите представляват повече от 95 процента от износа, а най-големите пазари са Дания (49 процента през 2022 г.), следвана от Китай (24 процента), Великобритания (6 процента) и Япония (5 процента).

Почти никакви минерали или въглеводороди не се произвеждат за износ след забраната за всички нови проучвания за нефт и газ през 2021 г. Длъжностни лица казаха, че екологичната цена на добива на петрол е твърде висока въпреки оценките за милиарди барели петрол по западното крайбрежие и под морското дъно на източното крайбрежие.

По това време правителството на Гренландия каза, че забраната е наложена „в името на нашата природа, в името на нашия риболов, в името на нашата туристическа индустрия и за да съсредоточим бизнеса си върху устойчивия потенциал“. Територията пренасочи енергийното си развитие към хидроенергия поради опасения относно изменението на климата.

През 2021 г. парламентът на Гренландия също така прие забрана за добива на уран и за разработването на мината Kuannersuit близо до южния град Нарсак, едно от най-големите находища на редкоземни елементи в света.

Каква е историческата връзка между САЩ и Гренландия?

Гренландия е географски част от континента Северна Америка, което накара САЩ да направят няколко предишни опита да я закупят. Уилям Сюърд, държавният секретар на САЩ, който преговаря за закупуването на Аляска от Русия през 1867 г., формулира през същата година множество предложения за плащане в злато за Гренландия и Исландия. В крайна сметка наддаванията не бяха направени.

Интересът на САЩ беше подсилен от няколко безстрашни американски изследователи, които изследваха нови области на Гренландия, което доведе до дискусия от американския посланик в Дания за придобиването на територията през 1910 г.

През 1946 г. президентът Труман предлага да го закупи за 100 милиона долара в злато, след като съвместният началник-щаб каза, че островът е „напълно безполезен за Дания“, но е жизненоважен за Америка. Официално предложение беше предадено от Джеймс Бърнс, държавният секретар, на Густав Расмусен, датският външен министър, на посещение във Вашингтон.

Въпреки че Дания отхвърли това, тя позволи на САЩ да развият своята въздушна база Thule, създадена по време на Втората световна война на североизточния бряг. Сега известно като космическа база Pituffik, стратегически жизненоважното съоръжение на 750 мили северно от Арктическия кръг има най-северното дълбоководно пристанище в света, както и писта от 10 000 фута и обширни сензори за предупреждение за ракети и космическо наблюдение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата