IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Зимата идва за петрола - и не по положителен начин

Цената на West Texas Intermediate се търгува с около 10 долара за барел по-висока от най-ниските нива

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Пазарът на петрол е измамно спокоен. Под привидното спокойствие се крие недооценена трансформация, която бавно го преобрази през последните 25 години – защото появата на Китай и Индия като големи потребители не само даде огромен тласък на търсенето, но и промени сезонността на пазара. А това е от голямо значение тази година, пише в коментар за Bloomberg колумнистът Хавие Блас.

Доскоро глобалното търсене на петрол достигаше своя връх всяка година с настъпването на зимата в Северното полукълбо. С понижаването на температурите от октомври нататък, потреблението на отоплително масло и керосин се увеличи рязко от САЩ до Германия и Япония. Следователно, чак през 2014 г. четвъртото тримесечие все още бележеше годишния връх на търсенето на суров петрол и, обикновено, на цените. Оттогава сезонността се обърна: Сега третото тримесечие наблюдава по-високо търсене и цени.

Промяната означава, че пазарът е най-напрегнат от юли до септември, а не от октомври до декември. Макар че еднократните събития все още могат да окажат влияние - например световната финансова криза от 2008 г. или пандемията от Covid-19, която започна в началото на 2020 г. - погледът в достатъчно дълъг период от време разкрива промяната ясно. Тъй като се е случвало постепенно в продължение на четвърт век, често не получава вниманието, което заслужава. Но графиката по-долу го прави очевидно.

Неотдавна, през четвъртото тримесечие, глобалното потребление на петрол беше значително по-високо, отколкото през третото тримесечие. Но тази тенденция вече е изчезнала.

Промяната има три забележителни характеристики. Първо, потреблението на зимни горива, включително мазут за отопление и керосин, е в структурен спад в индустриализирания свят, заменено от природен газ и електричество. През 1990 г. около 17% от американските семейства са отоплявали домовете си, като са изгаряли някакъв вид рафиниран петролен продукт; днес този дял е спаднал до 9%. Сривът в търсенето на мазут за отопление в Европа е още по-изразен. В същото време потреблението на реактивно гориво в тези региони, което обикновено достига пик по време на летните ваканции, нараства бързо.

Второ, търсенето на петрол в бързо развиващите се страни следва различни сезонни модели, отчасти поради местоположението им по-близо до екватора, но и поради по-голямата роля на целогодишното им промишлено потребление на петрол. Докато индустриализираните страни предимно изоставиха електроцентралите, работещи с петрол, след енергийната криза от 70-те години на миналия век, някои страни с развиващи се пазари, особено в Близкия изток, изгарят много суров петрол за производство на електроенергия и обезсоляване на вода. В пика на миналото лято Саудитска Арабия изгаряше над 800 000 барела на ден, за да произвежда електроенергия за климатици - повече от общото дневно търсене на петрол в Белгия.

И трето, изменението на климата намалява потреблението на отопление, като прави зимите по-топли, и стимулира пътуванията по време на ваканции, като прави лятото по-горещо.

Така че тази година глобалното търсене на петрол през третото тримесечие ще бъде с 500 000 барела на ден по-високо от потреблението през четвъртото тримесечие. В набор от данни, датиращи от 1991 г., текущата година ще отбележи едва петия път, когато зимното търсене ще бъде по-ниско от лятното потребление.

Въпреки нарастващото производство от картела ОПЕК+, цените на петрола се стабилизираха през последните седмици на малко над 65 долара за барел - около 10 долара над най-ниските нива, наблюдавани в началото на май. Дори физическият пазар на петрол се усеща малко стегнат. Помага и фактът, че Китай е погълнал голяма част от излишъка от петрол, като е добавил майски и юнски барели към разширяващите се стратегически и търговски запаси.

Цената на West Texas Intermediate се търгува с около 10 долара за барел по-висока от най-ниските нива, наблюдавани през май, благодарение на по-силното търсене през летния празничен период.

Но натискът ще се окаже временен; казано по друг начин, пазарът се противопоставя на гравитацията. Поради променящата се сезонност, лятото в Северното полукълбо сега е най-напрегнатият период от годината. Зимата – и съпътстващият я спад в търсенето – предстои.

Засега малкото останали петролни бикове имат няколко сламки надежда, за които да се хванат. Глобалният прием на суров петрол в рафинериите нараства бързо този месец и изглежда ще достигне пик през август при рекордните 85,4 милиона барела на ден – достатъчно, за да абсорбира поредицата от увеличения на производството на ОПЕК. В резултат на това световните петролни запаси не се увеличават значително близо до местата, където е най-важно за пазара: ценовите точки в Северозападна Европа, дом на бенчмарка Brent, и централната част на САЩ, дом на бенчмарка West Texas Intermediate.

Но до октомври, когато всички увеличения на доставките, предвидени от картела, ще са пристигнали, заедно с допълнителния петрол от Бразилия, Гвиана и Канада, капацитетът на рафинериите ще спадне до 81,7 милиона барела на ден, според Международната агенция по енергетика. Разликата – 3,7 милиона барела на ден – е равна на тази на няколко средно големи държави от ОПЕК. Дори Китай да продължи да трупа толкова, колкото през последните два месеца, излишъкът ще бъде толкова голям, че петролът ще се влее в запасите другаде, включително близо до ценовите точки от двете страни на Атлантика.

Разбира се, пазарът – и аз – може да грешим относно търсенето, предлагането или и двете. Очакваният излишък на петрол през сега сезонно по-слабото четвърто тримесечие може да е по-малък от очакваното. Все пак, на хартия, излишъкът е толкова голям, че дори и да се окаже малко по-малък, той пак би бил достатъчен, за да окаже сериозен натиск надолу върху пазара.

Зимата наближава за петролния пазар.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата