България като държава-членка на Европейския съюз вече предлага възнаграждения, които са достатъчни, за да привлекат хора от далечни държави, които да оставят семействата си и да дойдат тук да работят. България вече има нормални заплати за нормален живот. Въпреки че това е относително, много от секторите предлагат вече много добри заплати. Това каза Марин Демировски, главен изпълнителен директор на агенция за подбор на персонал, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
Бюрократичните пречки, с които се сблъскват хората, желаещи да работят в България, са съществени, но така не е само на Балканите, но и в много други държави, сподели събеседникът. "Но България се оказа неподготвена да приеме толкова толкова голям брой на работници, които пристигат".
"Пазарът на труда винаги е бил раздвижен и динамичен, но в момента проблемът с намирането на кадри остава. Той е проблем от не само за България, а за целия Европейски съюз. Раздвижването е в това, че много чужденци вече искат да пристигнат в България, да се установят и да се развиват, да развиват своите кариери в тази страна".
Основните предизвикателства при наемането на чуждестранни работници в България, според Марин Демировски, включват дългосрочни административни процедури, които могат да отнемат от 6 до 9 месеца, за да бъде одобрен един работник. Това забавяне води до загуба на доверие от страна на кандидатите, които могат да се откажат от желанието си да работят в България.
"Първоначално проблемите бяха най-големи в "Миграция", в "Агенция по заетостта", но там леко се вдигна капацитета, дори мога да кажа повече. В момента най-големият проблем е във Външно министерство и в Консулските служби. (...) Проблемът става и трагичен, защото трябва да се изпратят няколко служители на работа в представяща като Ню Делхи в Индия".
Най-често кандидатите за работа в България идват от Централна Азия, включително Узбекистан, Таджикистан и Киргизстан, както и от Индия и Непал. Те заемат позиции в различни сектори, основно в туристическия сектор, строителството и услугите като готвачи, международни шофьори, складови работници и работници в земеделието, сподели гостът.
"В България идват кандидат-служители от много страни, може би над 20. Най-много са от Централна Азия - Непал, Индия, Бангладеш. Но статистиките показва, че и от много балкански страни пристигат за работа в България - от Турция, Северна Македония, Сърбия, Косово, Албания. Пазарът не се ограничава - той е широк (...) Най-много работим в Централна Азия - Непал, Индия, но работим и с Турция, с Грузия, с някои африкански, по-далечни страни".
Проблемите с административните процедури, свързани с вноса на работна ръка, включват тежка бюрокрация и недостатъчен капацитет в консулските служби, което забавя целия процес на обработка на документите за кандидатите, каза още гостът. Тези проблеми водят до затруднения за работодателите, които се опитват да наемат нужните им работници навреме.
"Правителството, това или което и да е друго, няма друг шанс освен да прави крачки за олекотяване на процедурите за наемане на чуждестранни работници в България. Защото бизнесът има нужда от тези служители. Могат да дойдат или роботи, или чужденци. В секторите, в които работим, роботите не могат да работят", сподели Демировски. Той изрази надежда, че вече се усеща някакво движение и, че положителните промени вече ще се случат.
"Пазара на труда се променя. Тенденциите са доста бързи, но според мен никой, който иска да работи, няма да остане за без работа. Страховете от роботизацията са пресилени. И в миналото тези страхове са присъствали. Когато е започнала ерата на индустриализацията също се е говорило, че много хора ще останат без работа, но това не се е случило".
Никога не може да има апокалипсис от типа човек срещу машината. Защото човешкият ум, човешката физика винаги ще бъде нужна за работа, заключи гостът.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.