IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Обявите за работа в чужбина от социалните мрежи крият рискове

Ваня Джупанова посочи важни стъпки срещу измамите

В разгара на летния сезон много българи планират да заминат за сезонна работа в чужбина. Макар и привлекателна възможност за бърз доход, тази стъпка крие редица рискове – особено когато не е предприета с необходимата информираност и подготовка.

"Винаги съветваме в нашата информационна дейност – добре е да се проучи работодателят, мястото, където ще заминат, за да може в един момент да бъдат сигурни, че това, което предварително е уговорено, ще се случи в действителност", каза експертът от Главната инспекция по труда Ваня Джупанова в студиото на "България сутрин".

Един от начините за проверка е чрез европейската мрежа EURES, където обявите са проверени и надеждни. Освен това на сайта на Агенцията по заетостта има регистър на лицензираните посредници, който може да ви ориентира дали фирмата е легитимна.

Макар и леснодостъпни, обявите за работа, разпространявани в социалните мрежи или чрез познати, крият сериозни рискове.

Джупанова подчерта, че това често води до устни договорки, които не предлагат никаква правна защита при проблеми на място.

"Социалните мрежи са широко разпространен начин за намиране на обяви, но не смятам, че това е най-добрият подход, когато говорим за работа в чужбина. Всякакви такива неформални обяви, предложения от познати и приятели в един момент крият риск за нас. Много е важно, когато говорим за работа в чужбина, да тръгваме с писмен договор, с условия, които са ясни и трябва да бъдат изпълнени. Нищо на устна договорка", подчерта експертът в ефира на Bulgaria ON AIR.

Договорът трябва ясно да съдържа условията на труд, работното време, заплащането, вида отпуск и официалните празници в приемащата държава.

Събирането на такси от страна на посредници е категоричен сигнал за измама. Законодателството забранява на фирмите да изискват плащания от търсещите работа. Ако ви поискат пари, за да ви "уредят" с работа, най-доброто решение е веднага да се откажете.

Още един тревожен знак е, ако цялата комуникация с работодателя минава само през онлайн приложения и няма физически офис, в който да се проведе среща. Джупанова съветва да не се тръгва към чужбина без яснота къде отивате и кой ще ви посрещне.

Ако вече сте заминали и се окажете в измамна ситуация, трябва да потърсите помощ, докато сте още на място. Посолствата разполагат със служби по трудови и социални въпроси, които могат да окажат съдействие.

Независимо от краткосрочния характер на сезонната заетост, липсата на писмен договор лишава работника от защита при инциденти, липса на заплащане или злоупотреби. Ако настъпи трудова злополука, без договор и осигуровки е почти невъзможно да се търси отговорност.

За младежи под 18 години се изисква специално разрешение за работа. Джупанова подчерта, че е важно младите хора и техните родители да се запознаят с нормативните изисквания и да не позволяват работа в сивия сектор, независимо от изкушенията за бърза печалба.

Гледайте целия разговор във видеото. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата