Специално интервю на Христо Николов от Bloomberg TV Bulgaria с кмета на белгийския град Льовен, който беше обявен за Европейска столица на иновациите за 2020 година Мохамед Ридуани. Белгийският град се намира в област Фландрия и успява да се справи с предизвикателството да обедини 171 националности и не само да си заслужи големия приз, но и да си спечели прозвището „Лаборатория на бъдещето“.
Интервюто е записано ексклузивно за конференцията на Investor.bg Knowledge City, която се проведе на 22 март и се излъчи на живо на стрийминг платформата Investor Media PRO.
Христо Николов, Bloomberg TV Bulgaria: Разговаряме с Мохамед Ридуани, кмет на Льовен в Белгия, градът, който спечели европейската награда за иновации за миналата година. Г-н Ридуани, какъв подход използвате в Льовен, за да спечелите тази награда?
Мохамед Ридуани, кмет на Льовен: Здравейте от Льовен, Белгия. Доволни сме и се гордеем, че бяхме обявени за столица на иновациите на Европа. Фактът, че спечелихме тази награда, както каза самата ЕК в съобщението си, е страхотно постижение, което стана възможно, благодарениена това, че нашият град се опитва да обедини хората зад общите амбиции. Ще ви дам няколко примера.
Ако става дума за борба с климатичните промени, бедността, изключването или болестите, както сегашната пандемия – вярваме, че само чрез структурни иновации и радикални участия не само на града, но и на гражданите, на институциите на знанието, можем да успеем. Ние имаме прочути университети и много експерти и изследователи. Чрез участието на предприемачи и всеки, който може в тази мисия.
В борбата с климатичните промени преди няколко години създадохме платформата Льовен 2030. Нейната цел е до 2030 година да станем климатично неутрални. Това означава, че ще прекратим въглеродните емисии. Цялата общност е в тази платформа и вземаме всички необходими мерки като зелена мобилност, устойчиво жилищно настаняване, озеленяване на града, водоснабдяване, управление на отпадъците. Във всички тези области се провеждат разнообразни експерименти и големи проекти, които допринесоха в борбата с промените в климата.
Днес нашият град расте. Имаме повече жители, повече студенти, повече заетост. Едно нещо обаче не расте. Това са въглеродните емисии. Те намаляват, въпреки растежа на града. Защото всеки допринася за това. Този модел на включващи иновации работи. В същността на този модел е да опитваме нови неща и всеки да може да се включи, всеки да може да опитва нови неща и да работи за по-доброто утре.
Мотото ни е: „Опитайте да се развивате и вървите напред, но с цялата общност“. Това работи за климата. Правим същото и за образованието. Искаме всяко дете да получи дипломата си, защото всички сме обединили силите си. Имаме обща икономическа програма, направена заедно. Борим се с бедността по този начин. Ако ме питате какъв е нашият подход, мога да ви кажа само едно - структурно сътрудничество.
Христо Николов, Bloomberg TV Bulgaria: Как успяхте да включите всички в обсъждането на развитието на града? Правителство, институции на знанието, граждани. Някои от тях имат различни позиции.
Мохамед Ридуани, кмет на Льовен: Точно така. Преди няколко години, когато бях заместник кмет, защото през 2018 ме избраха за кмет, започнах този проект. Стартирах проекта Льовен 2030 г. и той предизвика много обсъждания.
Когато говорите със зелените НПО-та, те казват, че трябва да се бърза. Като говорите с други обществени групи, например компании, те казват – нека да изчакаме, за да видим какво означава това и дали е в това има социална справедливост. Отне ни цяла година и половина, само за да напишем правната рамка. Но след като бе подписана, и организацията бе създадена, всеки стана член и бе включен. След като и мисията бе ясна, проектът тръгна светкавично.
Основното е – изисква се време да включиш всички хора зад една визия. След това всичко тръгва бързо. Би трябвало да инвестирате в ясни мисии. Ясни визии. Да увличате хората с идеи, за да са мотивирани да работят за тях. Това е много важно.
Някои колеги ме питат не е ли по-добре да го направим отгоре надолу, така е по-бързо. Защото ако имате много участници, нещата се бавят. Аз обаче казвам обратното. Нашият опит показа, че когато сте прозрачен в целта си и графика – има време за дебат, има време за решение – всичко стана много бързо.
В процеса се включват и други хора. Появяват се партньори. Те са нужни, когато трябва да вземете трудни решения. Например спиране на трафика в центъра на града. Или намаляване на местата за паркиране, което не е популярна мярка, но е нужна. Понеже хората участват в процесите, познават философията на това, което правите и защо, получавате голяма подкрепа. Трябва да е ясно кога се взема решението.
Христо Николов, Bloomberg TV Bulgaria: Какви конкретни програми и проекти ще направи Льовен във въглеродно неутрален град?
Мохамед Ридуани, кмет на Льовен: Направихме много неща. Ще изброя някои и вие сте добре дошли на гости в Льовен да видите с очите си. Почти напълно спряхме частните коли в центъра на града. Имаме голям план за мобилност. Прилагаме го от 2017 година. Когато го започнахме хората казаха – това е луда работа. Догодина има избори! Това ще ви убие. Всъщност се оказа, че не стана така.
Обяснихме защо го правим и защо решението е трудно. Хората ни подкрепиха и така ме избраха за кмет. Сега центърът на града е по-чист, по-здравословен и по-удобен за разходки. В този период, от 2017 година досега, използването на велосипеди се увеличи с 40%. Не само сред младите, но сред хора от всякаква възраст. Хората повече карат колело и ходят пеш. Това е добре.
Инвестираме силно и в изолация на сградите. Правим ги по-енергийно ефективни. Правим ги по-устойчиви. Даваме грантове. Реновираме големите сгради. Всяка сграда, построена сега в града, трябва да е поне енергийно неутрална – да не използва изкопаеми горива.
Опитахме се да се справим с бетона и да направим града по-зелен. При управлението на отпадъците напреднахме и имаме много водни проекти. Много неща стават. Даваме възможности за експерименти. Имаме университети, имаме умни хора. Хора, които събират данни, пробват нови неща. Ако работят, разширяваме ги, защото в Льовен 2030 имаме достатъчно големи партньори, които да помогнат. Това е подходът ни.
Христо Николов, Bloomberg TV Bulgaria: Споменахте университета. Какво е значението на католическия университет на Льовен, един от най-старите в Европа, за развитието на иновативната екосистема в града?
Мохамед Ридуани, кмет на Льовен: Много е важна. Университетът е важен. Един от всеки трима жители е студент или изследовател. Имаме 171 националности, които живеят в Льовен, благодарение на този университет и общността около него. Те водят този ръст на иновациите. Допринасят за него.
Иновациите в университета не са скрити по лабораториите му. Ние ги извадихме навън. Те експериментират публично. Допринасят със знанията си за борбата с климатичните промени. Студентите помагат на децата в неравностойно положение с уроците и мотивацията.
Но трябва да добавя, че иновациите в Льовен не са само в областта на изследователската работа и университета. Те са важна част от тях, но успяхме да развиваме иновации и в обществото за проблемите в града.
Имаме много симетрични отношения между града и университета и знаем, че вярата ни е взаимосвързана. Ясно е, че вековното присъствие на университета ни е донесло много хубави неща.
Христо Николов, Bloomberg TV Bulgaria: Да говорим за близкото бъдеще на град Льовен. По какво работите в момента в общината? Какви иновации ще приложите тази и следващата година?
Мохамед Ридуани, кмет на Льовен: Има много неща. Днес работим с един клон на университета, наречен Аймак. Нанотехнологичен център. Те са номер едно в света, много се разраснаха и правят много чипове - за коли, но и за гривни.
Работим с тях по намиране на решения в здравеопазването. Този сектор ни е много силен. Работим с домове за възрастни хора, там навсякъде има чипове. Можете да видите. Например хората с деменция, когато излизат, чиповете сигнализират. Много неща експериментираме технологично в здравеопазването. Искаме да напреднем много бързо.
Христо Николов, Bloomberg TV Bulgaria: Ще използвате ли предимствата на европейската програма Нови хоризонти?
Мохамед Ридуани, кмет на Льовен: Надявам се, и както много други колеги - вярвам в това. Някой път ни се струва, че Европа като континент създава впечатление на малко изчерпана. Поставена на колене. Според мен това не е вярно. Дори Китай и САЩ да напредват много бързо и да са силни, Европа си има мисия. Вярвам в това.
Жизнеността е в градовете. Там ще намерите иновациите, много хора, които искат да напредват, да опитват нови неща. Предприемачи, които повеждат напред. Не съм песимист за бъдещето в следващото десетилетие. Вярвам, че започва ера на нови промени, но добри. По-устойчив живот, повече солидарност между хората и нов стил на живот, който ще се установи в градовете. Ще стане добър пример за останалия свят. Надявам се Льовен да има своя принос в това. Европа го нарече Лаборатория на бъдещето. Град на науката. Защото толкова неща стават тук, малко прилича на пъзел, но работи. Надявам се това да бъде ролята на Льовен.
Христо Николов, Bloomberg TV Bulgaria: Какъв е съветът ви за българските общини, които ще се конкурират един ден за европейската награда за иновации?
Мохамед Ридуани, кмет на Льовен: Първо, останете близки до естеството си, останете си град-общност. Опитайте се да намерите силните си страни. В Льовен имаме екосистема на знанието. Много учени, изследователи и студенти. Ние ги обединихме и ги направихме нашата сила. Това е съветът ми.
Вижте от какво се състои вашата общност. Обединете силите й и се опитайте да чертаете няколко важни амбиции, които искате да изпълните заедно. Опитайте да получите резултат. Бъдете автентични, верни на себе си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.