Българите имат добър потенциал за развитие на информационните технологии, като годишно излизат около 3000-3500 специалисти, а броят на IT специалистите в страната се изчислява на 15 хил., или 12% от специалистите в Източна Европа. Това заяви Стефан Минчев – началник на сектор Инвестиционен маркетинг в Българската агенция за инвестиции по време на семинар на български и италиански фирми в сектора Информационни и комуникационни технологии (ИКТ), организиран от Италианския институт за външна търговия.
Според Минчев България е привлекателна за инвеститорите в информационните технологии заради способността на българите в изучаване на чужди езици и говоренето им без характерен акцент, което позволява наличието на call центрове в страната.
Също така България е по-конкурентоспособна от Китай и Индия заради по-специфичните, качествени и иновативни услуги, които предлагат висококвалифицираните специалисти и то при една сравнително ниска себестойност на произведените стоки и услуги.
По данни на агенцията най-голям е броят на компютърните специалисти в областта на компютърните системи, инженерния софтуер, комуникационните технологии и електрониката.
Според изследване на Brainbench България е на второ място по брой квалифицирани специалисти в света (средно 5,8 на 10 хил. жители) след САЩ и преди Канада. За сравнение, Румъния е на пето място с 3,4, а Индия – на девето с 0,9.
По време на форума също така стана ясно, че Интернет достъпът към началото на 2005 г. в България е 23%, а за периода 2000-2005 г. нарастването по този показател е 290%.
„Близо 45% от инвестициите за последните 13 години в България са привлечени през последните две години, като вложенията са насочени най-вече в енергетиката, производството и IT технологиите“, каза още Минчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.